ایمیل:
info[at]unext.ir
تلفن:
09351883214
فهرست کامل 200 فاکتور رتبه بندی و سئو گوگل

فهرست کامل 200 فاکتور رتبه بندی و سئو گوگل

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(7 رای)
فهرست مطالب

موتورهای جستجو مانند گوگل در مورد بهینه سازی موتورهای جستجو (سئو) به بیش از 200 عامل رتبه بندی متکی هستند. با سرعت سریع بروزرسانی الگوریتمها، پیشی گرفتن از آخرین و مهمترین عوامل سئو به یک چالش تبدیل شده است. اما شما خوش شانس است؛ زیرا در این مقاله لیست کاملی از فاکتورهای رتبه بندی سئو را مطالعه خواهید کرد. بیشتر موتورهای جستجو برای جلوگیری از دستکاری نتایج جستجو توسط هرزنامه ها، اطلاعات دقیقی از عوامل رتبه بندی یا وزن آن عوامل ارائه نمیدهند. این لیست از عوامل رتبه بندی سئو شامل عوامل تایید شده و همچنین برخی از آنها (از طریق مطالعات) بر رتبه بندی در نتایج جستجو تأثیر میگذارد.

5 فاکتور مهم سئو که نمیتوانید نادیده بگیرید

با بیش از 200 عامل رتبه بندی موتورهای جستجو، بررسی هر یک از آنها فرآیندی زمان بر است. درک اینکه چه عواملی بیشتر بر موقعیت صفحه در نتایج جستجو تأثیر میگذارد، میتواند به شما در شروع تحلیل سایت، بهینه سازی مجدد محتوای خود و رساندن وب سایت خود به بالای نتایج جستجو کمک کند. به همین دلیل است که ما پنج عامل مهم سئو را برای شما گردآوری کرده ایم:

1. طراحی واکنش گرا

طراحی واکنشگرا که با هر وسیله ای که شخص استفاده می کند سازگار باشد، برای رتبه بندی نتایج ضروری است. دلیل آن این است که موتورهای جستجو مانند گوگل از شیوه «اول موبایل» استفاده میکنند؛ به این معنی که خزنده های آن سایت شما را از منظر یک کاربر تلفن همراه بجای کاربر دسکتاپ مشاهده میکنند. اگر وب سایت شما سازگار با موبایل نباشد، وقتی نوبت به عوامل رتبه بندی جستجو مربوط به قابلیت استفاده و دسترسی میرسد، با شکست مواجه خواهید شد.

2. سرعت صفحه

سرعت همچنین یک عامل مهم رتبه بندی سئو است و گوگل به استفاده از آن اعتراف کرده است. گوگل علاوه بر خزیدن و مشاهده سایت شما از منظر موبایل، سرعت وب سایت موبایل یا واکنشگرا بودن آنرا نیز بررسی میکند. اگر سایت شما به اندازه کافی سریع نباشد، ممکن است در رتبه بندی صفحه اول یا حتی رتبه اول در نتایج جستجو مشکل پیش آید. سرعت خود را بصورت رایگان با ابزار PageSpeed ​​Insights گوگل بررسی کنید تا ببینید صفحات شما از دید گوگل چگونه کار میکنند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: چرا وب سایت های سریعتر درآمد بیشتری دارند؟

3. پیوندها

لینکها از بک لینک گرفته تا لینکهای داخلی، نقش مهمی در رتبه بندی موتورهای جستجو دارند. در مقایسه با سایر عوامل رتبه بندی موتورهای جستجو، بک لینکها فاکتورهای رتبه بندی ضروری هستند. شما میخواهید که وب سایتهای معتبر به سایت شما پیوند دهند؛ زیرا این سیگنال مثبت به گوگل ارسال میکند که وب سایت شما محتوای ارزشمند و تجربیات عالی را به کاربران ارائه میدهد. جذب لینک به سایت شما شامل ایجاد محتوای درجه یک و انجام اطلاع رسانی برای آن است. در مقایسه پیوندهای داخلی نقش متفاوتی دارند. آنها به خزنده های موتورهای جستجو، چه از گوگل، چه بینگ یا موتورهای جستجوی دیگر کمک میکنند تا سایت شما را کاوش و فهرست بندی کنند.

پیوندهای داخلی همچنین میتوانند به خزنده ها در درک روابط مختلف بین صفحات و همچنین زمینه آن صفحات کمک کنند. برای موفقیت در سئو (و رتبه اول)، به یک استراتژی لینک سازی و فرآیند لینک سازی داخلی نیاز دارید.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: استراتژی لینک سازی داخلی برای بهبود سئو

4. بهینه سازی صفحه

بهینه سازی سایت شما شامل چندین فاکتور مختلف رتبه بندی سئو میشود، از جمله:

 • استفاده از کلمه کلیدی
 • بهینه سازی تگ عنوان
 • اصالت و مفید بودن محتوا
 • بهینه سازی چند رسانه ای

از ترکیب کلمات کلیدی خود در سراسر محتوا، هدرها و برچسبهای عنوان گرفته تا بهینه سازی تصاویر برای زمینه، اندازه و کاربران. بهینه سازی صفحه به چندین مرحله ضروری نیاز دارد. از هیچکدام غافل نشوید، مانند بهینه سازی برچسب عنوان خود برای کلمه کلیدی خود؛ زیرا ممکن است رتبه های برتر را از دست بدهید.

5. وب سایت قابل دسترسی

برای کسب جایگاه در نتایج جستجو، موتورهای جستجو باید سایت شما را بخزند و فهرست کنند. به همین دلیل حفظ یک وب سایت قابل دسترس از طریق فایل robots.txt و نقشه سایت ضروری است. حتی پس از اینکه دسترسی سایت خود را تأیید کردید، میتوانید اقدام پیشگیرانه برای ارسال سایت، صفحات و نقشه سایت خود به گوگل از طریق کنسول جستجوی گوگل انجام دهید. دسترسی به وب سایت شما باید به کاربران نیز گسترش یابد. شما میخواهید یک سایت بصری و آسان برای استفاده کاربران ایجاد کنید. اگر مردم برای استفاده از وب سایت شما مشکل داشته باشند، شما برای رتبه بندی در نتایج جستجو و حفظ آن رتبه ها مشکل خواهید داشت.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: رابط کاربری (UI)، تجربه کاربری (UX) و تفاوت بین آنها

اکنون، آیا آماده هستید تا در مورد تمام عوامل رتبه بندی سئو در پشت رتبه بندی خود بیاموزید؟

رتبه بندی خوب در گوگل

فاکتورهای رتبه بندی سئو: دامنه

قدرت دامنه شما یک عامل قدرتمند رتبه بندی سئو است. اساساً دامنه شما زمانی در نظر گرفته میشود که کاربران عبارتهای جستجوی مرتبط با وبسایت شما را وارد کنند. هرچه اعتبار بیشتری از طریق عوامل داخلی و خارجی ایجاد کرده باشید، گوگل دامنه شما را بیشتر ترجیح میدهد.

1. سن دامنه

به گفته گوگل، سن دامنه برای رتبه بندی در نتایج جستجوی گوگل اهمیتی ندارد. ویدیوی قبلی گوگل وبمسترز در یوتیوب اطلاعات بیشتری را ارائه میکند و میگوید: «تفاوت بین دامنه ای که شش ماه از عمر آن میگذرد و یک سال واقعاً اصلاً زیاد نیست.»

2. طول ثبت دامنه

دامنه های ثبت شده با بیش از یک سال عمر، معتبرتر به نظر میرسند؛ زیرا از عمر معمول دامنه های درگاهی گذشته اند. یک پتنت گوگل از این فاکتور رتبه بندی پشتیبانی می کند، اما برخی از اعضای تیم گوگل با این موضوع موافق نیستند. همانطور که یکی از تحلیلگران گوگل Webmaster Trends میگوید، «تا آنجا که من میدانم اغلب ثبت کنندگان مدت زمان ثبت نام را ارائه نمیکنند. این چیزی نیست که بخواهید زمان خود را صرف آن کنید.

3. تاریخچه دامنه

سایتهایی که دارای شکاف در ثبت یا تاریخچه مشکوک هستند ممکن است در رتبه بندی خوب مشکل داشته باشند. این فاکتور رتبه بندی گوگل میتواند هنگام خرید دامنه از شخص ثالثی که از دامنه برای اهداف هرزنامه یا کلاه سیاه استفاده میکند، مشکل ساز شود. قبل از خرید دامنه، سوابق آن را با archive.org بررسی کنید.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: 8 تا از بهترین ابزارهای ارزش گذاری دامنه

4. اعتبار دامنه

صفحات جدید در دامنه های معتبر احتمالاً رتبه بهتری نسبت به صفحات جدید در دامنه های کمتر شناخته شده دارند. توجه به این نکته ضروری است که اعتبار دامنه لزوما یک عامل رتبه بندی نیست، بلکه پیش بینی کننده احتمال برتری یک دامنه از دامنه دیگر است. به همین دلیل سئوکاران از آن استفاده میکنند و به آن ارجاع میدهند.

5. دامنه های پارک شده

گوگل میتواند دامنه های پارک شده را پیدا و از آنجایی که تجربه کاربری ضعیفی ارائه میدهند، رتبه بندی خوبی به آنها اختصاص ندهد. در سال 2011 گوگل اظهار داشت «در بیشتر موارد ما ترجیح میدهیم دامنه های پارک شده را نمایش ندهیم»؛ زیرا ارزش بسیار کمی برای کاربران ارائه میدهند.

6. تطابق دامنه با زمینه کاری

میزبانی یک وب سایت باکیفیت با دامنه تطبیق دقیق (EMD)، مانند hotels.com میتواند به رتبه بندی شما در نتایج جستجو کمک کند. با این حال، در سال 2012 گوگل بروز رسانی را برای جریمه کردن EMD های بیکیفیت یا هرزنامه مانند buybluejeans.com معرفی کرد. ضروری است مطمئن شوید که سایت شما محتوای مفیدی را برای کاربران ارائه میدهد.

7. TLD یا پسوندهای اختصاصی کشورها

استفاده از دامنه ویژه کد یک کشور مانند ir ممکن است به شما در رتبه بندی در آن کشور کمک کند. زیرا نشان میدهد که محتوای شما میتواند به کاربران در آن کشور یا منطقه کمک کند. با این حال میتواند توانایی شما برای رتبه بندی جهانی را نیز مختل کند.

8. سرور شناخته شده عنوان هرزنامه

بسته به طرح میزبانی ممکن است از سروری استفاده کنید که با چندین سایت دیگر به اشتراک گذاشته شده است. اگر اینطور باشد و سرور اشتراکی شما دارای سایت های هرزنامه باشد، بطور بالقوه میتواند بر رتبه وب سایت شما در نتایج جستجوی گوگل تأثیر گذارد. به گفته گوگل وبمسترز «گوگل میداند که میزبانی وب مشترک اتفاق میافتد». شما واقعاً نمی توانید کنترل کنید که چه کسی در آن آدرس IP است. با این حال زمانی که یک سرور 99 درصد از سایتهای هرزنامه را میزبانی میکند، ممکن مشکل پیش آید.

9. دامنه به عنوان هرزنامه شناخته شود

اگر دامنه شما برای هرزنامه علامت گذاری شود، احتمالاً بر عملکرد آن سایت تأثیر منفی خواهد گذاشت. حتی اگر سعی کنید سایت را بازیابی کنید و جریمه ها را برطرف کنید، گوگل اغلب با تردید به وبسایت نگاه میکند. زیرا ارسال کنندگان هرزنامه میتوانند از تاکتیک تخریب و راه اندازی مجدد دامنه استفاده کنند تا دوباره قابل اعتماد به نظر برسد.

10. URL های مختصر

URL های ساده و توصیفی به گوگل کمک میکنند صفحه شما را شناسایی کند. در حالی که URL ها به عنوان یک عامل جزئی رتبه بندی گوگل عمل میکنند، به خزنده ها و کاربران کمک میکنند تا بفهمند صفحه و وب سایت شما در مورد چیست. به همین دلیل است که URL های مختصر و دقیق یک راه هوشمندانه است.

11. رشته URL

یک URL آسان برای خواندن سیگنال های مثبتی را به خزنده های گوگل ارسال میکند. اگر یک URL طولانی ایجاد کنید، کار کاربران و خزنده ها را دشوار میکنید. یک مطالعه در سال 2018 توسط Ahrefs همچنین تأیید میکند که URL های کوتاه تر معمولاً در نتایج جستجو بهتر عمل میکنند. برای بهترین نتیجه 50 تا 60 کاراکتر را برای URL های خود در نظر بگیرید.

12. WhoIs عمومی در مقابل خصوصی

WhoIs عمومی می تواند به حفظ وضعیت سایت شما کمک کند و اگرچه از Pubcon 2006 تاکنون به آن پرداخته نشده است، یکی از اعضای تیم گوگل گفت WhoIs خصوصی لزوما بد نیست. اما میتواند برخی از توجه ها را در ارتباط با سایر عوامل منفی ایجاد کند.

13. Spammy WhoIs Owner

هنگام بررسی فاکتورهای رتبه بندی سئو، باید تاثیر مالک WhoIs جریمه شده را نیز در نظر گرفت. اگر شخصی که صاحب یک سایت است، سابقه هرزنامه و کلاه سیاه داشته باشد، گوگل ممکن است از آن به عنوان عاملی در رتبه بندی وب سایتهایی که صاحبش آن فرد است استفاده کند.

14. مکان های سرور

موقعیت فیزیکی سرورهای شما میتواند بر رتبه بندی در جستارهای متمرکز بر مکان تأثیر بگذارد. برای مثال یک ویدیوی گوگل وبمسترز بیان می کند «ما کاملاً سعی میکنیم مرتبط ترین نتایج را به هر کاربر در هر کشور برگردانیم و مکان سرور (از نظر آدرس IP) در آن مؤثر است».

فاکتورهای رتبه بندی سئو

عوامل رتبه بندی سئو: سایت

فاکتورهای رتبه بندی سئوی سایت عناصری را که در سرتاسر سایت دارید پوشش میدهد. این مجموعه از عوامل رتبه بندی موتورهای جستجو شامل دسته هایی مانند زیرساخت، ثبات، قابلیت اطمینان و غیره است. اگر می خواهید جایگاهی خوبی را در SERP ایجاد کنید، باید مطمئن شوید که سایت شما مانند یک ماشین خوب برای موتورهای جستجو و کاربران عمل میکند.

15. SSL / HTTPS

یک گواهی لایه سوکتهای امن (SSL) نشانی اینترنتی وب سایت شما را با نام پروتکل انتقال ابر متن امن (HTTPS) ارائه میدهد که به کاربران نشان میدهد که شما یک سایت امن دارید. گوگل از HTTPS یا SSL به عنوان یک سیگنال بسیار سطحی استفاده میکند اما نقش مهمی در ایجاد اعتماد به کاربران دارد.

16. معماری سایت

سایتی با معماری تمیز و کدگذاری شده برای گوگل به راحتی قابل خزیدن و فهرست کردن است. گوگل این رویکرد را تایید میکند و اضافه میکند «ما باید بتوانیم از یک URL به هر URL دیگر در وب سایت شما فقط با دنبال کردن پیوندهای موجود در صفحه بخزیم. اگر این امکان وجود ندارد (مانند داشتن نقشه سایت) پس ما زمینه های زیادی را از دست میدهیم».

17. قابلیت استفاده از سایت

وب سایتهایی که رابطی روان و شهودی برای بازدیدکنندگان فراهم میکنند، معمولاً رتبه بندی بهتری نسبت به وبسایت هایی دارند که ناهموار و ناوبری آنها دشوار است. دلیل آن این است که سایتهایی با امتیاز کاربری ضعیف تمایل به افزایش نرخ پرش دارند که به عنوان یک عامل رتبه بندی عمل میکند.

18. قابلیت اطمینان یا آپتایم سایت

اگر سایت شما بطور مکرر از کار میافتد یا دچار خرابی میشود، ممکن است در رتبه بندی نیز دچار مشکل شود. بطور کلی اگر وبسایت شما برای چند ساعت یا یک روز از کار بیفتد، گوگل به آن نگاه متفاوتی نمیکند. زمانی که سایت شما برای هفته ها در دسترس نباشد، ممکن است رتبه جستجوی شما کاهش یابد.

19. شهرت یا نظرات سایت

اگر در سایت هایی مانند Yelp نظرات خوبی دارید، میتوانید رتبه بهتری نسبت به موارد منفی داشته باشید. با این حال تحقیقات در سال 2010 نشان داد که شرکتها میتوانند با بررسیهای منفی دیده شوند.

20. بهینه سازی بیش از حد سایت

گوگل به دنبال عوامل بهینه سازی بیش از حد برای تعیین جریمه شدن سایت است. یک تحلیلگر گوگل Webmaster Trends این فاکتور رتبه بندی سئو را تأیید و اظهار داشت: «این بهینه سازی بیش از حد کاملاً واقعی است. به معنای واقعی کلمه آنقدر بهینه میشود که در نهایت شروع به آسیب میکند».

21. فراوانی بروز رسانی سایت

گوگل دوست دارد محتوای جدید، منحصر به فرد و تازه را بطور معمول در سایتها ببیند. با این حال، به گفته اعضای تیم گوگل، فرکانس افزایش دید در نتایج جستجو را تضمین نمیکند. با این حال، انتشار بیشتر میتواند به کسب و کار شما کمک کند تا محتوای بیشتری برای دستیابی و جذب مخاطبان هدف خود ایجاد کند.

22. توضیحات متا را در سراسر سایت تکرار کنید

توضیحات متا تکراری میتواند خزیدن و ایندکس کردن صفحات شما را برای گوگل دشوارتر کند. در حالی که گوگل معمولا سایتها را برای محتوای تکراری جریمه نمیکند، اما محتوای تکراری را به عنوان سیگنالی می بیند که وب سایت شما هیچ چیز ارزشمندی برای ارائه ندارد، زیرا در کل یکسان است.

23. توضیحات متای هرزنامه

توضیحات متا برای نشان دادن محتوای صفحه شما قبل از کلیک کردن به کاربران ضروری است. بنابراین گوگل سایتهایی را که با نوشتن هرزنامه در توضیحات متای خود، کاربران را گمراه میکنند جریمه میکند. هدف ارائه توضیحات اصلی به کاربران است که صفحه شما را خلاصه میکند و کاربران را تشویق میکند که کلیک کنند.

24. طراحی سایت سازگار با موبایل یا واکنش گرا

سازگاری با موبایل و طراحی واکنشگرا در حال حاضر از فاکتورهای رتبه بندی گوگل است. وب سایتهایی که سازگار با موبایل نیستند ممکن است در رتبه بندی صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) آسیب ببینند. از ابزار تست موبایل گوگل استفاده کنید تا مطمئن شوید که سایت شما این فاکتور رتبه بندی سئو را بررسی میکند.

25. ناوبری (breadcrumb)

Breadcrumb یک فاکتور رتبه بندی سئو است که به بازدیدکنندگان و گوگل کمک میکند تا به راحتی در وب سایت شما بچرخند. برای بهبود سئو، دستورالعمل های اختصاصی گوگل را برای breadcrumb دنبال کنید.

26. نقشه سایت HTML

نقشه سایت HTML خزیدن و فهرست بندی کامل وب سایت شما را برای گوگل آسان میکند. در حالی که رتبه سایت یا صفحات شما را تعیین نمیکند ولی به گوگل کمک میکند تا بیشتر وب سایت شما را بخزد و میتواند منجر به دید بهتر در نتایج جستجوی گوگل شود. حتی اگر سایت کوچکی دارید، یک نقشه سایت ایجاد کنید و آنرا از طریق کنسول جستجوی گوگل به گوگل ارسال کنید.

27. محتوای سایت تغییر می کند

تغییرات شدید در سایت شما (مانند طراحی مجدد در سراسر سایت) ممکن است نشان دهنده یک عامل بروز بودن برای گوگل باشد. با این حال، طراحی مجدد ممکن است به رتبه بندی شما به دلیل عواملی که در طول مسیر تغییر داده اید آسیب برساند. به عنوان مثال، اگر سرعت سایت و صفحات شما کاهش یابد، میتواند موقعیت شما را در نتایج جستجو کاهش دهد.

28. صفحات تماس با ما

صفحه «تماس با ما» ممکن است به رتبه بندی دامنه بصورت محلی کمک کند. زیرا نام، آدرس و شماره تلفن شما (سه مورد بسیار مهم رتبه بندی در سئوی محلی) را فهرست میکند. دستورالعمل های ارزیابی کیفیت جستجوی گوگل حتی به اهمیت داشتن اطلاعات تماس اشاره میکند.

29. زمان حضور کاربر در سایت

اگر یک بازدیدکننده برای چند دقیقه در صفحه شما فعال باشد، صفحه اعتبار بیشتری نسبت به زمانی که بازدیدکننده پس از چند ثانیه آنرا ترک کند، دریافت میکند. وقتی شخصی برای مدتی در سایت شما میماند، این یک سیگنال مثبت است که وبسایت (و محتوای شما) آنچه را که آن شخص در حال حاضر به آن نیاز داشت و میخواست، ارائه میدهد.

30. سایت هک شده

یک وب سایت هک شده همچنین میتواند به دید گوگل در نتایج جستجو آسیب برساند. در برخی موارد، گوگل حتی ممکن است سایت شما را بطور کامل از نتایج جستجو حذف کند. اگر مشکوک هستید که سایت شما هک شده است، از منبع گوگل Help for Hacked Sites استفاده کنید.

عوامل رتبه بندی در گوگلعوامل رتبه بندی سئو: صفحه

تقریباً هر چیزی که به یک صفحه اضافه میکنید میتواند بر درک گوگل از آن تأثیر گذارد و پیروی از دستورالعملهای توصیه شده آنها باعث میشود ربات هایشان راحت تر در صفحات شما بخزند تا اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنند. هر چه در ساخت صفحه خود دقیق تر باشید، احتمال اینکه صفحه شما رتبه خوبی پیدا کند بیشتر میشود.

31. میکروفرمت یا پشتیبانی از داده های ساخت یافته

این امکان وجود دارد که صفحاتی با میکروفرمت یا داده های ساختاریافته رتبه بهتری نسبت به صفحات بدون آن داشته باشند. به گفته گوگل، هیچ افزایش رتبه بندی عمومی برای استفاده از داده های ساختاریافته وجود ندارد. با این حال داده های ساختاریافته میتواند درک موضوع صفحه را آسانتر کند که میتواند نشان دادن مکان مربوط به آنرا آسانتر کند.

32. سرعت بارگذاری صفحه

هرچه صفحه شما سریعتر بارگذاری شود، رتبه بهتری در نتایج جستجوی موبایل و دسکتاپ خواهد داشت. گوگل از سرعت صفحه به عنوان یک فاکتور رتبه بندی سئو استفاده میکند؛ زیرا نقش مهمی در تجربه کاربر ایفا میکند. به گفته گوگل کاربران میخواهند پاسخ سوالات خود را به سرعت بیابند و داده ها نشان میدهد که مردم واقعا به سرعت بارگیری صفحات اهمیت میدهند. سرعت صفحات سایت خود را با ابزار PageSpeed ​​Insights گوگل بررسی کنید.

33. سرعت صفحه در کروم

یکی دیگر از عوامل رتبه بندی خاص گوگل، سرعت صفحه در مرورگرهای کروم است. گوگل برای ارائه امتیازات PageSpeed ​​Insights از کاربران کروم داده ها را جمع آوری میکند. این ویژگی به کسب و کار شما بینش مستقیمی در مورد نحوه تجربه اکثر کاربران سایت شما و سرعت آن ارائه میدهد.

34. مطابقت کد با W3C

کدنویسی کارآمد و پیروی از دستورالعملهای W3C ممکن است فاکتورهای قوی رتبه بندی سئو نباشند، اما کمک میکنند. در حالیکه گوگل برای کدنویسی درجه یک امتیاز خاصی نمیدهد اما صفحات با کدگذاری زیاد و بیش از حد بزرگ را حتی در برخی موارد با فهرست نکردن آنها جریمه میکند.

35. صفحات Doorways

صفحه Doorway به رتبه بندی شما در نتایج جستجوی گوگل کمک نمیکند. این یک عامل منفی در رتبه بندی گوگل است؛ زیرا این صفحات کاربران را به همان مقصد هدایت میکنند. برای مثال، شخصی ممکن است روی سه صفحه مختلف در یک نتیجه جستجو کلیک کند و به همان صفحه هدایت شود.

36. نزدیکی صفحه به صفحه اصلی

پیوند داخلی بخش مهمی از هر استراتژی سئو است. به همین دلیل است که بسیاری از سئوکاران گمان میکنند که هرچه یک صفحه به صفحه اصلی سایت نزدیکتر باشد، شانس بیشتری برای رتبه بندی بالاتر در نتایج جستجو بویژه موارد رقابتی دارد.

37. رتبه صفحه یا PageRank

PageRank یکی از بخشهای اصلی فاکتور رتبه بندی گوگل است. گوگل حتی در سال 2017 اشاره کرد که پس از 18 سال، ما همچنان از PageRank استفاده میکنیم. بطور کلی رتبه صفحه بالاتر با صفحات معتبرتر مرتبط است.

38. سن صفحه

محتوای همیشه سبز قدیمی که بطور مناسب هدف گذاری شده است میتواند برای کلمات کلیدی مرتبط رتبه بالایی داشته باشد. با این حال اگر میخواهید از این فاکتور رتبه بندی حداکثر استفاده را ببرید، ضروری است که صفحات همیشه سبز را بروزرسانی کنید تا مطمئن شوید که دقیق و بروز باقی میمانند تا بیشترین ارزش را برای کاربران فراهم کنند.

39. دسته بندی صفحات

سازمان دهی مطالب در رتبه بندی گوگل اهمیت زیادی دارد. با ایجاد دسته های مرتبط برای صفحات خود میتوانید سیگنال مثبتی به گوگل ارسال کنید.

40. منابع و مآخذ

استناد به ارجاعات برای یک ادعا میتواند کیفیت مطلب شما را نشان دهد یا حداقل شما را برای بازدیدکنندگان قابل اعتمادتر کند. در حالی که گوگل تاثیر لینک های خروجی به عنوان یک عامل رتبه بندی را رد میکند، یک مطالعه نشان میدهد که لینکهای خروجی مرتبط به سایتهای معتبر بر رتبه بندی تاثیر میگذارد.

41. صفحه آرایی و چیدمان صفحه

یک صفحه آرایی جذاب، شهودی و جذاب که محتوای اصلی را بلافاصله بدون تبلیغات مزاحم نشان میدهد، برای رتبه بندی صفحه شما مهم است. در سال 2012، گوگل بروز رسانی را ارائه کرد که بر این فاکتور رتبه بندی سئو متمرکز بود و در سال 2017 تأیید کرد که هنوز بخشی حیاتی از سئو است.

42. زبانه ها یا تب ها

بحث های مکرری در مورد برگه های محتوا به عنوان یک عامل رتبه بندی گوگل وجود دارد. در حالی که گوگل میگوید محتوای پنهان در برگه ها را خزیده و فهرست بندی میکند، مطالعات خلاف این را نشان داده اند. اگر به دنبال ایجاد یک وب سایت سازگار با موبایل هستید، بهتر است از برگه ها به دلیل تأثیر آنها بر تجربه کاربر تلفن همراه دوری کنید.

43. تعداد صفحات سایت

به گفته گوگل، تعداد صفحات سایت شما در رتبه بندی گوگل تاثیری ندارد. با این حال، بسیاری از سئوکاران بر روی این عامل تمرکز میکنند؛ زیرا صفحات اضافی میتوانند به شما کمک کنند تا کلمات کلیدی بیشتری را هدف قرار دهید. به علاوه به گوگل نشان میدهد که شما یک سایت وابسته نیستید. مهم نیست که چقدر محتوا برای وب سایت خود ایجاد میکنید، مطمئن شوید که اورجینال و مفید است.

44. موقعیت صفحه در نقشه سایت

یک فاکتور رتبه بندی غیرمستقیم، موقعیت یک صفحه در نقشه سایت شما است. البته نقشه سایت رتبه واقعی صفحات شما را تعیین نمیکند. در عوض نقشه سایت میتواند به گوگل کمک کند تا وب سایت شما را سریعتر پیدا کرده، بخزد و ایندکس کند. اگر صفحه ای را در بخش بالای نقشه سایت خود قرار دهید، احتمالاً زودتر توسط خزنده های گوگل پیدا میشود.

45. تگ Rel=canonical

در صورتی که محتوای تکراری در صفحات داشته باشید، یک برچسب متعارف به نام canonical به گوگل میگوید کدام صفحه را میخواهید در نتایج جستجو نشان داده شود.

46. ​​پنجره های بازشو و تبلیغات مزاحم

استفاده از تبلیغات هرزنامه یا فلش کننده برای منحرف کردن کاربران از محتوای یک صفحه میتواند باعث شود که وب سایتها در رتبه پایین تری در SERP قرار گیرند. گوگل در «دستورالعملهای ارزیابی کیفیت جستجو» موضع خود را در مورد این فاکتور رتبه بندی سئو تأیید میکند. دستورالعملها توصیه میکنند از تبلیغاتی به شیوه های زیر اجتناب شود:

 • بستن تبلیغ سخت باشد؛
 • حرکت بیش از حد تبلیغ؛
 • مزاحم؛
 • نیاز به دانلود یک برنامه.

برای اینکه بهترین نتایج را داشته باشید، وقتی صحبت از اجازه دادن به تبلیغات در سایت شما میشود، ابتدا روی کاربر خود تمرکز کنید.

47. تبلیغات above the fold

گوگل سایتهایی را که دارای تبلیغات و محتوای عریض در قسمت های بالایی هستند را جریمه میکند. به این تبلیغات above the fold نیز گفته میشود. این فاکتور رتبه بندی بر تجربه کاربر تاکید دارد. اگر میخواهید در بالای نتایج جستجوی گوگل قرار بگیرید، باید تجربه کاربری را در اولویت قرار دهید.

48. استفاده از برچسب ها

در حالی که برخی از اعضای تیم گوگل اینکار را تایید نمیکنند زیرا میگویند گوگل عمولاً میتواند بگوید پست شما در مورد چیست ولی استفاده از برچسب ها میتواند به نشان دادن رابطه بین چندین مقاله کمک کند..

49. بهینه سازی بیش از حد صفحه

اگر صفحات خود را با منابع نامربوط یا سمی بهینه سازی کنید، گوگل صفحه شما را در SERP جریمه میکند. نمونه های اضافی از بهینه سازی بیش از حد شامل پر کردن کلمات کلیدی و چندین هدر H1 در یک صفحه است.

50. نرخ پرش

چند سالی است که اعضای تیم گوگل گفته اند که نرخ پرش بهترین فاکتور رتبه بندی سئو نیست، زیرا به راحتی اسپم میشود. این امر باعث نشده است که سئو کارها به نرخ پرش به عنوان یک عامل رتبه بندی نگاه نکنند. زیرا اغلب میتواند نشان دهد که یک صفحه انتظارات کاربر را برآورده نمیکند. حتی با وجود رد کردن گوگل، تحقیقات نشان داده است که به نظر میرسد نرخ پرش در SERP ها نقش دارد. به عنوان مثال، مطالعه سال 2017 توسط SEMrush روی بیش از 600,000 کلمه کلیدی، نشان داد که نرخ پرش عامل مهمی در رتبه بندی است.

51. DMCA

گوگل صفحات را بر اساس شکایات مکرر DMCA تنزل میدهد. قانون حق نسخه برداری DMCA یا Digital Millennium از مطالب دارای حق نسخه برداری مانند ویدیوها، صدا، متن و تصاویر محافظت میکند. اگر یک شکایت DMCA دریافت کردید، به این معنی است که سایت شما بدون اجازه صاحب اصلی مطالب، آنرا انتشار داده است.

52. ترافیک مستقیم

سایت هایی که ترافیک مستقیم بیشتری کسب میکنند، احتمالاً از نظر گوگل سایت های باکیفیتی هستند، بخصوص اگر بازدیدکنندگان سایت از کروم استفاده کنند. مطالعه SEMrush 2017 و همچنین یک مطالعه موردی شناختی سئو، از این فاکتور رتبه بندی سئو پشتیبانی میکند و بازدیدهای مستقیم از وب سایت را به عنوان مهمترین عامل رتبه بندی بیان میکند.

نقش ترافیک مستقیم در سئو53. تکرار ترافیک یا بازگشت کاربران به صفحه

اگر کاربران به صفحه شما بازگردند، احتمالاً رتبه بندی خود را افزایش خواهید داد. میتوانید از چند طریق بازدیدهای مکرر از صفحات خود را افزایش دهید. مثلاً با انتشار مقالاتی متمرکز بر آخرین رویدادهای صنعت خود و راهنماهای عمیق در مورد موضوعی که برای خوانندگان شما مهم است.

54. شرایط خدمات و صفحات سیاست حفظ حریم خصوصی

TrustRank بخش اصلی رویکرد گوگل برای مبارزه با هرزنامه وب است. سیگنالهای اعتماد را اندازه گیری میکند و میتواند شامل صفحه های خط مشی و شرایط خدمات شما باشد. این صفحات را در وب سایت خود ایجاد کنید تا در مورد سایت شما و قابل اعتماد بودن آن، سیگنال مثبتی به گوگل ارسال کنید.

عوامل رتبه بندی سئو: محتوا

محتوا پادشاه است و یک افزودنی ارزشمند برای هر استراتژی بازاریابی دیجیتال است. این فاکتورهای رتبه بندی سئو میتوانند یکی از سرگرم کننده ترین بهینه سازیها نیز باشند؛ زیرا به وبلاگ نویسان، طراحان و دیگر محتوا نویسان این فرصت را میدهد تا در مورد علایق شخصی یا اخبار مرتبط بحث کنند و محتوایی ارائه دهند که ارزش واقعی را برای افراد ارائه دهند. اگر محتوایی را تولید کنید که برای کاربران موتورهای جستجو تجربه ای باکیفیت فراهم کنید، گوگل شما را بیشتر دوست خواهد داشت.

55. طول مطالب

طول محتوایی که در یک صفحه دارید نشان دهنده توجه به جزئیات و کیفیت است، در مقابل جایگزینهای کوتاه تر و کمتر مفید. مطالعات همچنین نشان میدهد که محتوای طولانی تر، اشتراکهای اجتماعی بیشتری که میتواند به عنوان یک عامل رتبه بندی غیرمستقیم نیز عمل کند، ترافیک ارگانیک و رتبه بندی بالاتر را دریافت میکند.

56. ساختار محتوا

نحوه ساختار محتوا نیز میتواند بر عملکرد آن در نتایج جستجو تأثیر گذارد. برای مثال اگر فهرستی از مطالب را وارد کنید، برخی از SERP ها ممکن است از این عناوین به عنوان لینک سایت استفاده کنند که میتواند عوامل رتبه بندی مانند نرخ کلیک (CTR) و ترافیک ارگانیک را بهبود بخشد.

57. دستور زبان و املا

اگرچه یک عامل مستقیم رتبه بندی گوگل نیست اما گوگل توصیه میکند به گرامر و املا به عنوان یک سیگنال نگاه کنید. دلیل آن این است که گرامر و املای مناسب با رتبه و شهرت صفحه بالاتر ارتباط دارد. به علاوه دستورالعملهای ارزیابی کیفیت جستجو اغلب به املا، دستور زبان و نقطه گذاری اشاره میکند.

58. سطح خواندن

یکی از اعضای تیم کیفیت جستجوی گوگل قبلاً گفته است: «ما در مورد کلماتی که کاربر قرار است تایپ کند فکر میکنم، که معمولاً کلمات معمولی هستند، نه چیزهای فوق علمی». نمونه ای از نمرات سطح خواندنعضو تیم همچنین تأیید کرد که سطح خواندن یک فاکتور بزرگ رتبه بندی گوگل نیست. با این حال، میتواند بر تجربه کاربران در صفحه شما تأثیر بگذارد. اگر آنها نمیتوانند آنچه را که شما توضیح میدهید بفهمند، در سایت شما باقی نمیمانند یا زمانی که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر هستند، به آن باز نمیگردند.

59. YMYL

در بروزرسانیهای اخیر، گوگل بر روی بهبود نتایج «پول شما، زندگی شما» یا YMYL تمرکز کرده است. «دستورالعمل های ارزیابی کیفیت جستجو» آن حتی اشاره میکند که گوگل «استانداردهای رتبه بندی کیفیت صفحه بسیار بالا» را برای صفحات YMYL حفظ میکند؛ بویژه تخصص، اعتبار و قابل اعتماد بودن یا EAT. طبق یک مقاله جدید گوگل میگوید سعی می کند EAT را از طرق زیر تعیین کند:

 • رتبه صفحه
 • جستجوگرهای کیفیت
 • سیگنالهای اضافی

برای اینکه محتوای شما موفق شود و برای جستجوهای YMYL رتبه بندی شود، باید با استانداردهای EAT مطابقت داشته باشید.

60. اتفاقات همزمان

زمانی اتفاق می افتد که کلمات پیرامون یک بکلینک به گوگل نشان میدهند که یک محتوا درباره چیست. به عنوان مثال اگر یک پست وبلاگ را با بکلینک به یک دستور غذا منتشر کنید، گوگل ممکن است به کلمات اطراف آن مانند «پخت کردن» و «دسر سریع» نگاه کند تا تشخیص دهد که آیا این یک دستور پخت سریع برای یک دسر است؟

61. اصطلاحات مرتبط یا جستجوی معنایی

راه اندازی مرغ مگس خوار و RankBrain به فاکتورهای رتبه بندی گوگل کمک کرد تا از کلمات کلیدی فراتر روند. به همین دلیل است که اگر از انواع اصطلاحات مرتبط با کلمه کلیدی مورد نظر خود استفاده کنید (به جای اینکه فقط کلمه کلیدی را تکرار کنید)، ممکن است رتبه شما افزایش یابد.

62. کیفیت و سودمندی

به گفته گوگل، یکی از بهترین راهها برای داشتن یک سایت خوب داشتن محتوای خارق العاده، جالب و مفید است. محتوای مفید ممکن است رتبه بهتری نسبت به سایر محتواها داشته باشد؛ زیرا تجربه کاربری بهتری را برای جستجوگران فراهم میکند. به علاوه، بطور طبیعی پیوندها را جذب میکند. یکی از بهترین راه ها برای داشتن یک سایت خوب داشتن محتوای فوق العاده، جالب و مفید است. البته به خاطر داشته باشید که کیفیت و سودمندی یکسان نیستند. برای ایجاد محتوای درجه یک باید این دو را با هم ترکیب کنید. به عنوان مثال به سطح مطالعه خود و مخاطبان خود فکر کنید تا محتوای مفید و در عین حال باکیفیت بالا بنویسید.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: 5 نکته درباره بروز رسانی محتوای مفید گوگل

63. محتوای روشنگر

محتوایی که تفکر و بینش را نشان میدهد، سنگ بنای کیفیت است. همچنین به رتبه بندی یک محتوا برای مدت طولانی کمک میکند. بر روی ساخت محتوای خود نه تنها اصیل، بلکه روشنگر و مفید نیز تمرکز کنید، مانند گنجاندن تجربیات منحصر به فرد خود.

64. محتوای منحصر به فرد

داشتن محتوایی که 100 درصد منحصر به فرد است، به گوگل میگوید که صفحه شما در نوع خود بی نظیر است. محتوای اصلی یک عامل مهم رتبه بندی سئو است؛ زیرا برای کاربران اهمیت زیادی دارد. اگر محتوایی را که مردم میخواهند ارائه نمیکنید، در جایی که میخواهید رتبه خوبی نخواهید داشت.

65. محتوای کل نگر

رویکرد جامع به محتوا، موضوعات را بطور کامل پوشش میدهد. به عنوان مثال اگر در مورد تعمیر و نگهداری عمومی خودرو مینویسید، راهنمای شما ممکن است مواردی که شامل آن میشود، هزینه آنرا پوشش دهد.

66. محتوای سندیکایی

محتوای سندیکایی (محتوایی که قبلا در سایت دیگری نوشته شده و با ذکر منبع اجازه انتشار در سایتهای دیگر را دارد) باید با دقت استفاده شود تا در جستجوهای گوگل رتبه خوبی داشته باشد. اگر به اندازه کافی اصلاح نشود، میتواند به عنوان محتوای تکراری تلقی شود که میتواند مشکلاتی ایجاد کند. شایان ذکر است که در برخی موارد، محتوای سندیکایی میتواند به دلیل سایر عوامل رتبه بندی سئو، از محتوای اصلی بالاتر باشد.

67. محتوای تولید شده بصورت خودکار

محتوای تولید شده خودکار اغلب جریمه میشود و این یک راه مطمئن برای از دست دادن رتبه در نتایج جستجوی گوگل است. گوگل مشخص میکند که محتوای خودکار ایجاد شده برای دستکاری نتایج جستجو و کاربران احتمالاً یک جریمه از موتور جستجو دریافت خواهد کرد.

68. محتوای اضافی صفحه

محتوای اضافی صفحه شامل تعاملات مفید در سایت، مانند ماشین حساب و برنامه ریز است. این نوع محتوای تکمیلی به گوگل نشانی از زمینه، ارتباط، سودمندی و کیفیت صفحه شما میدهد. میتوانید درباره این نوع محتوا در «دستورالعمل های ارزیابی کیفیت جستجو» گوگل اطلاعات بیشتری کسب کنید.

69. به موقع بودن مطالب

گوگل محتوای بروز را برای جستارهای حساس به زمان یا ارزش خبری دوست دارد. در حالی که گوگل میگوید از محتوای تازه طرفداری نمیکند. برای مثال آخرین مطالب را برای جستجوهای مرتبط با آب و هوا و موضوعات پرطرفدار در اختیار کاربران قرار میدهد.

70. اهمیت تغییرات محتوا

اگر می خواهید تغییر قابل توجهی در یک صفحه قابل اعتماد ایجاد کنید، بهتر است تا حد امکان متن های ترافیکی و تبدیل محور کمتری را حذف کنید و در عین حال متنی باکیفیت و عمیق تر اضافه کنید. حذف بخش های بزرگی از محتوای ارزشمند میتواند باعث از دست دادن رتبه شما در SERP شود؛ زیرا کلمات کلیدی، تعداد کلمات و کیفیت را از دست خواهید داد.

71. فراوانی تغییرات محتوا

اگر وبلاگ خود را بطور منظم بروز می کنید، گوگل بیشتر سایت شما را ایندکس میکند تا تغییرات را جستجو کند و همچنین تعداد صفحاتی را که می توانید در SERP داشته باشید افزایش میدهد. با این حال به یاد داشته باشید که فعال بودن یک وبلاگ، دیده شدن در نتایج جستجو را برایش تضمین نمیکند.

72. گوگل پاندا و کیفیت محتوا

گوگل محتوای با کیفیت پایین را جریمه میکند و رتبه آنرا در SERP کاهش میدهد. از آنجایی که این بروز رسانی در سال 2011 اتفاق افتاد، مدتی است که یک عامل رتبه بندی سئو بوده است. به همین دلیل است که محتوای باکیفیت، مفید و اصیل به استاندارد بین سئوکاران باتجربه تبدیل شده است.

73. تعداد نظرات

گوگل ممکن است تعداد نظرات یک وبلاگ یا مقاله را به عنوان نشانه ای از ارزش و تعامل آن ببیند. در حالی که یک فاکتور رتبه بندی جزئی (به گفته گوگل) است؛ نظرات همچنان میتوانند ارزش و کیفیت محتوای شما را نشان دهند و همچنین به عنوان اثبات اجتماعی برای بازدیدکنندگان جدید سایت عمل کنند.

عوامل رتبه بندی سئو: چند رسانه ای

تصاویر بخش مهمی از تجربه آنلاین هستند. مردم انتظار دارند تصاویر، اسکرین شاتها، ویدیوها و حتی گیف ها به آنها کمک کند تا محتوایی را درک کنند. مهم نیست که کسب و کار شما چه نوع وب سایتی را مدیریت میکند، توصیه میکنیم حتما در سایت خود از چند رسانه ای ها استفاده کنید.

74. چند رسانه ای

چند رسانه ای از تصاویر گرفته تا فیلم ها و صداها، راهی عالی برای جذب کاربران است. با این حال، خواندن این محتوا برای موتورهای جستجو آسان نیست. بنابراین باید محتوای صوتی، عکس ها و ویدیوی سایت خود را به درستی عنوان، برچسب گذاری و توصیف کنید تا خزنده های موتورهای جستجو بتوانند آنها را بخوانند و درک کنند.

75. متن جایگزین تصویر

تصاویر بخش مهمی از هر محتوایی هستند، به همین دلیل است که باید به نقش آنها به عنوان یک فاکتور رتبه بندی سئو اشاره کرد. استفاده از متن جایگزین توصیفی و آموزنده به گوگل کمک میکند تا تصاویر موجود در یک صفحه را درک کند. اینکار میتواند به سایت شما کمک کند در قطعه های برجسته و در بالای نتایج جستجوی گوگل Images ظاهر شوید.

76. بهینه سازی تصویر

تصاویر بهینه شده نه تنها باید متن جایگزین مرتبط داشته باشند، بلکه باید نام فایل، عنوان، توضیحات و زیرنویس مناسب نیز داشته باشند تا خواندن آنها برای خزنده های گوگل آسانتر شود. آنها همچنین محتوای بصری شما را در دسترس همه کاربران قرار میدهند.

77. بهینه سازی یوتیوب

ویدئوهای یوتیوب می توانند در رتبه بندی SERP نسبت به سایر پلتفرم های میزبانی ویدیو، بهتر رتبه بندی شوند و آنرا به بهترین مکان برای آپلود هر ویدئو برای سایت شما تبدیل میکنند. اکانت یوتیوب شما نیز از آنجایی که یوتیوب دومین موتور جستجوی بزرگ در جهان است، به عنوان یک حضور قوی در سئو تلقی میشود.

عوامل رتبه بندی سئو: کلمات کلیدی

اگر میخواهید سایت شما در SERP های مرتبط با کسب و کار شما نمایش داده شود، باید از کلمات کلیدی استفاده کنید. اینها کلماتی هستند که کاربران گوگل در نوار جستجو تایپ میکنند تا آنچه را که میخواهند پیدا کنند. بطور کلی هدف قرار دادن صفحات خود بر روی کلمات کلیدی خاص یک ایده عالی است. اما مانند سایر اشکال بهینه سازی مطمئن شوید که در آن زیاده روی نکنید.

78. کلید واژه در تگ عنوان

برچسبهای عنوان غنی از کلمات کلیدی برای رتبه بندی خوب ضروری هستند. از آنها به نفع خود استفاده کنید. برای بهترین نتیجه، برچسب عنوان خود را کمتر از 60 کاراکتر نگه دارید. اگر بیش از 60 کاراکتر استفاده میکنید، خطر قطع برچسب عنوان شما توسط گوگل وجود دارد.

79. کلمه کلیدی در ابتدای تگ عنوان

هنگام نوشتن برچسب عنوان خود، کلمات کلیدی خود را تا حد امکان نزدیک به ابتدا نگه دارید. با این حال، مطمئن شوید که هنوز از زبان واضح و مختصر استفاده میکنید. اگر در ابتدا از کلمه کلیدی خود استفاده میکنید، اما منطقی نیست، به شما کمکی نخواهد کرد.

80. کلمه کلیدی در URL

کلمات کلیدی مستقیماً در URL ها سیگنالهای مرتبط مفیدی را به گوگل ارسال میکنند. به گفته گوگل داشتن کلمات کلیدی در URLها یک عامل رتبه بندی جزئی است. آنها حتی بروزرسانی URLهای صفحه موجود را برای درج کلمه کلیدی مورد نظر شما توصیه نمیکنند.

81. کلمه کلیدی به عنوان اولین کلمه در نام دامنه

کلمات کلیدی در ابتدای نام دامنه شما میتوانند مفید باشند، اما مهم نیستند. گوگل حتی بیان میکند که گنجاندن یک کلمه کلیدی در نام دامنه تضمین نمیکند که دامنه شما بطور خودکار برای آن کلمه کلیدی رتبه میگیرد. در برخی موارد، وب سایتهای قابل برندسازی حتی میتوانند عملکرد بهتری داشته باشند.

82. کلمه کلیدی در دامنه

به اندازه گذشته به عنوان یک فاکتور رتبه بندی سئو مهم نیست، اما کلمات کلیدی در نام دامنه هنوز هم میتوانند یک سیگنال مرتبط ارسال کنند. اگر برای کسب و کار شما منطقی است، کلمه کلیدی خود را وارد کنید اما اگر اینطور نیست، بجای آن به سراغ یک نام دامنه برند بروید.

83. کلیدواژه در تگ توضیحات متا

گوگل دیگر از کلمات کلیدی در توضیحات متا به عنوان فاکتور رتبه بندی استفاده نمیکند. با این حال، این امر سئوکاران را از بهینه سازی توضیحات متا برای خزنده ها و کاربران منع نکرده است. این به این دلیل است که یک توضیحات متا که شامل کلمات کلیدی شما میشود میتواند سیگنالهای مرتبط مفیدی را ارسال کند.

84. کلید واژه در تگ های H1

تگ H1 یک صفحه فرصتی برای تگ عنوان دوم و کم اهمیت تر است. هدر H1 شما لزوما به عنوان یک سیگنال رتبه بندی گوگل کار نمیکند. در عوض، نه تنها برای گوگل، بلکه برای کاربرانی که به صفحه شما وارد میشوند، یک سیگنال مرتبط ارائه میدهد. شایان ذکر است که استفاده از چندین عنوان H1 در یک صفحه نیز اشکالی ندارد.

85. کلیدواژه در تگ های H2 و H3

کلمات کلیدی در تگ های H2 و H3 نیز میتوانند به گوگل مرتبط باشند، اگرچه وزن آنها به اندازه تگهای H1 نیست. اگر از تگ های H2 و H3 استفاده میکنید، بهترین تمرین این است که کلیدواژه اصلی خود یا یک کلمه کلیدی مرتبط را در این عناوین بگنجانید. زیرا میتوانند به کاربران و گوگل نشان دهند که صفحه شما آنچه را که نیاز دارند ارائه میدهد.

86. فراوانی کلمات کلیدی

این احتمال وجود دارد که استفاده از یک کلمه کلیدی بیشتر از سایر عبارات، سیگنالهای مرتبط را ارسال کند. با این حال صفحه خود را با کلمات کلیدی پر نکنید. این به عنوان یک عامل رتبه بندی منفی عمل میکند و از عملکرد صفحه شما به همان اندازه میتواند جلوگیری کند.

87. چگالی کلمات کلیدی

به جای ارسال هرزنامه توسط کلمات کلیدی خود، گوگل ترجیح میدهد آنها را بطور طبیعی در سراسر محتوای خود برای کاربر پسندتر بودن قرار دهید. قبل از انتشار مطالب خود، آنرا با صدای بلند بخوانید. شما به سرعت مکانهایی را پیدا خواهید کرد که تراکم کلمات کلیدی بیش از حد است.

88. برجستگی کلیدواژه

کلمات کلیدی در مکان های مهم صفحه به رتبه بندی صفحه برای آن اصطلاحات کمک میکنند. میتوانید با پیروی از بهترین روشها، مانند استفاده از کلمه کلیدی خود در برچسب عنوان، پاراگراف اول و سرفصل ها، برجستگی کلمه کلیدی خود را بهبود بخشید.

89. کلمات کلیدی دقیق در مقابل کلمات کلیدی جزئی

کلمات کلیدی دقیق ممکن است بهتر منعکس کننده هدف و ارتباط کاربر باشند تا بتوانند رتبه بالاتری نسبت به کلمات جزئی داشته باشند. به عنوان مثال میتوانید کلمه کلیدی «لاستیکهای زمستانی اتومبیل» را هدف قرار دهید و از آن در برچسب عنوان خود و همچنین برخی از نسخه های جزئی آن مانند «لاستیک زمستانی برای ماشین شما» در محتوای خود استفاده کنید.

90. کلمات کلیدی هم خانواده (LSI)

کلمات کلیدی مشابه و هم خانواده (LSI) ممکن است به زمینه سازی صفحه شما کمک کنند. برای مثال این کلمات کلیدی میتوانند به گوگل کمک کنند تا بفهمد صفحه شما در مورد اپل شرکت فناوری صحبت می کند یا میوه سیب.

91. کلمات کلیدی LSI در برچسب های عنوان و توضیحات

این امکان وجود دارد که کلمات کلیدی LSI در تگهای خاص به گوگل کمک کنند تا ارتباط را تعیین کند. اگرچه یک فاکتور رتبه بندی تایید شده سئو نیست، اما اگر در مورد یک موضوع یا کلمه کلیدی با زمینه های مختلف بنویسید، ارزش استفاده از کلمات کلیدی LSI در تگهای عنوان و تگهای متا توضیحات را دارد.

92. تعداد سایر کلمات کلیدی رتبه بندی شده در سایت

اگر صفحه شما از نظر کلمات کلیدی در سایت رتبه خوبی داشته باشد، ممکن است کیفیت سیگنال را نشان دهد تا بتوانید برای صفحات جدید نیز رتبه بندی کنید. این فاکتور رتبه بندی موتور جستجو میتواند به عنوان یک بررسی مرجع عمل کند و از شهرت وب سایت شما برای تولید محتوای باکیفیت پشتیبانی کند.

93. کلمه کلیدی ارگانیک CTR

در حالی که گوگل می گوید که CTR ارگانیک به عنوان یک عامل رتبه بندی برای گوگل عمل نمیکند، بسیاری از سئوها همچنان از آن استفاده میکنند. دلیل آن این است که مطالعات مختلف نتایج متفاوتی داشته اند. برخی دریافته اند که CTR بر رتبه بندی تأثیر میگذارد و برخی دیگر نه.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: نرخ کلیک یا CTR چیست و چگونه محاسبه می شود؟

94. CTR ارگانیک برای همه کلمات کلیدی در سایت

اگر همه کلمات کلیدی سایت شما دارای CTR ارگانیک بالایی باشند، ممکن است گوگل سایت شما را به عنوان یک وب سایت باکیفیت ببیند. باز هم گوگل این فاکتور رتبه بندی سئو را مستقیما تایید نکرده است. با این حال به نظر میرسد تحقیقات توسط سئوکاران نشان میدهد که ممکن است نقش کوچکی در رتبه بندی شما داشته باشد.

95. کلمه کلیدی در زیر دامنه

نام زیر دامنه شما همچنین میتواند به عنوان یک عامل رتبه بندی موتور جستجو عمل کند. با این حال در بیشتر موارد این فاکتور رتبه بندی سئو چیزی نیست که اکثر وب مسترها هنگام بررسی استراتژی سئوی خود نگران آن باشند.

فاکتورهای رتبه بندی سئو: انکرتکست

انکرتکست (متن لنگر) به متنی که هنگام پیوند دادن به سایت دیگری استفاده میکنید اشاره دارد. هرچه توصیفی تر و مختصرتر باشید، بهتر است. با این حال، خزنده گوگل همچنین میتواند متن را بر اساس کلمات اطراف متن لنگر استنباط کند. این بدان معناست که لینکها به سایت شما تنها عاملی نیستند که بر رتبه شما تأثیر میگذارند، بلکه کلماتی که پیوند میشوند هم اهمیت دارند.

96. متن لنگر

گوگل حق اختراع برای خواندن متن پیوندها را دارد. در حالی که هنوز فعال بودن آن تأیید نشده است ولی این مکانیسم ممکن است سیگنالهای مرتبط قابل توجهی را به خزنده های گوگل ارسال کند.

97. احساسات پیرامون انکر تکست

اینکه آیا کسی به شما پیوند میدهد زیرا شما را دوست دارد یا از شما متنفر است، در آنچه مینویسد مشهود است و گوگل اکنون احتمالاً میتواند احساسات را بسنجد.

98. انکرتکست مارک دار

استفاده از نام تجاری در متن لنگر ممکن است یک سیگنال قوی به کاربران و گوگل ارسال کند (اما مراقب باشید بیش از حد بهینه سازی نکنید). در برخی از استراتژیهای لینک سازی، شرکتها نامهای تجاری خود را بصورت آنلاین پیدا میکنند و سپس برای بدست آوردن پیوندی برای آن نام تجاری، ارتباط برقرار میکنند.

99. متن لنگر هرزنامه

متن لنگر یکسان، پیوندهای مشکوک با تطابق دقیق و سایر نشانه های پیوندهای پرداخت شده میتواند منجر به جریمه شود. به گفته گوگل سایر اقداماتی که تحت این فاکتور رتبه بندی سئو قرار میگیرند عبارتند از تبلیغات متنی که رتبه صفحه را ارسال میکنند، لینکهای سایت نشانک یا فهرست راهنما با کیفیت پایین و نظرات انجمن با لینک های بهینه شده.

عوامل رتبه بندی سئو: لینک های خروجی

گوگل از لینک های خروجی به عنوان یک عامل رتبه بندی در صفحه استفاده میکند. مانند استناد به منابع در یک مقاله دانشگاهی، شما همچنین باید در صورت لزوم به منابع معتبر در وب سایت خود پیوند دهید. هر چه منابع معتبرتر و مهمتر باشند، گوگل رتبه بهتری به صفحه شما خواهد داد. فقط زیاده روی نکنید وگرنه ممکن است گوگل فکر کند شما در حال ارسال هرزنامه هستید.

100. کیفیت لینک خروجی

اگر به منابع معتبر از جمله منابعی که دارای اعتبار دامنه بالا هستند، مانند دامنه های edu یا gov و موضوعات مشابه پیوند دهید، ممکن است گوگل صفحه شما را بهتر رتبه بندی کند. یک مطالعه اخیر همبستگی بین کیفیت لینکهای خروجی و رتبه بندی را نیز کشف کرد.

101. مقدار لینک خروجی

پیوندهای خروجی میتوانند به رتبه بندی صفحه شما کمک کنند، به شرطی که زیاده روی نکنید. اگر اینکار را انجام دهید و این پیوندها کاربران را به سایتهای هرزنامه هدایت کند، ممکن جریمه گوگل را دریافت کنید. به یاد داشته باشید در مواجهه با عوامل رتبه بندی موتورهای جستجو بخصوص لینکهای خروجی باید به تجربه کاربر فکر کنید.

102. تعداد پیوندهای خروجی در هر صفحه

پیوندهای خارجی میتوانند کاربران را به سمت محتوای ارزشمند هدایت کنند، اما تعداد زیاد پیوندهای خارجی میتواند میزان رتبه صفحه ارسال شده را کاهش دهد. اگر میخواهید بیشترین استفاده را از PageRank ببرید، از افزودن صد یا بیشتر لینک خروجی در یک صفحه خودداری کنید.

103. موتیف پیوند خروجی

خزنده ها ممکن است پیوندهایی را که استفاده میکنید برای تعیین موضوع کلی صفحه خود به گونه ای تنظیم کنند که برای مرتبط ترین جستجوها رتبه بندی شوند. به عنوان مثال اگر صفحه ای دارید که درباره اتومبیلها بحث میکند و به یک صفحه مرتبط با فیلم خارجی پیوند میدهد، ممکن است گوگل ببیند که صفحه شما بیشتر به فیلم «ماشین ها» و سپس وسایل نقلیه واقعی مرتبط است.

104. استفاده بیش از حد از NoFollow

تگ rel=nofollow به خزنده ها میگوید که پیوندهای یک صفحه یا پیوند خاصی را در یک صفحه دنبال نکنند. در حالی که گوگل میگوید از استفاده بیش از حد از تگ nofollow به عنوان یک فاکتور رتبه بندی گوگل استفاده نمیکند، بسیاری از سئوکاران سعی میکنند از استفاده بیش از حد nofollow خودداری کنند.

105. کیفیت لینک صفحه داخلی

وقتی بصورت داخلی پیوند میدهید، صفحات با اعتبار بالاتر ممکن است ارزش بیشتری را به صفحات جدیدتر شما منتقل کنند تا اینکه تعداد زیادی از صفحات جدید را به یکدیگر پیوند دهید.

106. مقدار لینک صفحه داخلی

تعداد لینکهای داخلی که به یک صفحه میروند میتواند نشان دهد که صفحه مربوط به انواع اطلاعات دیگر در سایت شما است. با این حال تعداد زیاد لینکهای داخلی میتواند مشکلاتی را ایجاد کند.

107. متن لنگر لینک داخلی

انکرتکست میتواند پیوندهای داخلی را زمینه سازی کند، اگرچه بخش مهمی از فرآیند لینکسازی نیست. به گفته گوگل اگر متن لنگر پیوند داخلی خود را بروز کنید، درک بیشتر آن برای کاربران نیز تشخیص زمینه آن لینکها و صفحات را برای خزنده ها آسانتر میکند.

108. لینک های شکسته یا 404

اگر به تعداد زیادی لینک شکسته همراه با سایر شاخصهای منفی اشاره میکنید، ممکن است گوگل اینطور تلقی کند که وبسایت شما تجربه کاربری ضعیفی ارائه میدهد و بر این اساس رتبه آنرا کاهش دهد. تیم شما میتواند این فاکتور رتبه بندی سئو را با تحلیل سایت شما هر ماه از نظر لینکهای شکسته در بهترین حالت نگه دارد.

109. تغییر مسیرهای بیش از حد 301

به گفته گوگل استفاده از تقریباً چهار یا بیشتر از ریدایرکت301 زنجیره ای برای یک صفحه، باعث میشود گوگل از خزیدن صفحه شما دست بردارد. مقدار بیش از حد ریدایرکت 301 نیز میتواند رتبه صفحه را کاهش دهد که بر یکی دیگر از عوامل مهم رتبه بندی گوگل تأثیر میگذارد.

110. پنهان کاری

پنهانکاری یا Cloaking فرآیندی است که در آن مدیران وب سایت آنرا در یک زمینه فهرست میکنند و سپس پس از کلیک کاربر او را به جای دیگری هدایت میکنند. این یک راه حتمی برای قرار گرفتن در لیست سیاه گوگل و حتی حذف از نتایج جستجو است.

111. پیوندهای وابسته

اگر با سایرین شریک شوید و برای کسب اعتبار تعداد زیادی به یکدیگر لینک دهید، ممکن است گوگل شما را جریمه کند. در حالی که سایتهای وابسته میتوانند با موفقیت رتبه بندی کنند، بسیاری از سئوکاران معتقدند که گوگل به وب سایتهایی که از برنامه های وابسته درآمد کسب میکنند با دید انتقادی نگاه میکند.

112. لینک ویجت

یک عامل رتبه بندی موتور جستجو که می تواند به استراتژی شما آسیب برساند، از پیوندهای ویجت ناشی میشود. با استفاده از این پیوندها، کسب و کار شما یک ویجت ایجاد میکند، مانند ارائه آب و هوای امروز و زمانی که کاربران آن ویجت را به سایت خود اضافه میکنند، بطور خودکار یک لینک به سایت شما ارسال میکنند. گوگل به پیوندهای غیرطبیعی که از ویجت ها روی میدهد اهمیتی نمیدهد. به همین دلیل است که مدیران وب سایتهایی که از آنها استفاده میکنند ممکن است جریمه شوند. اگر از پیوندهای ویجت استفاده میکنید، ضروری است که این پیوندها از تگ rel=nofollow استفاده کنند.

113. پیوندهای وابسته پنهان

اگر گوگل متوجه شود که شما لینک های وابسته را در صفحه خود مخفی میکنید، بخصوص از طریق cloaking، جریمه خواهید شد.

114. پیوند به سایتهای نامعتبر

اگر به وب سایت هایی با منابع نامعتبر پیوند دهید، ممکن است بدلیل هرزنامه جریمه شوید.

115. فروش لینک

گوگل همه دامنه هایی را که به عقیده آنها در فروش پیوند مشارکت دارند، تنزل میدهد. به گفته گوگل اگر برای یک لینک پولی میپردازید یا میفروشید، کاربران باید بدانند. برای مثال باید از تگ rel=nofollow استفاده کنید و همچنین به کاربران در مورد پیوند حمایت شده یا تبلیغ شده اطلاع رسانی کنید.

عوامل رتبه بندی سئو: لینک های ورودی

لینکهای ورودی که بک لینک نیز نامیده میشوند یکی از عناصر ضروری سئوی موفق هستند. پیوندهای وب سایتهای معتبر به شما، به گوگل نشان میدهند که سایر صاحبان سایت به شما اعتماد دارند. در نتیجه باعث ارتقای رتبه کلی سایت شما در SERP میشود. این فلسفه پایه و اساس ایجاد گوگل در دهه 1990 بود و پیوندها هنوز هم اهمیت دارند.

116. مقدار پیوند دامنه های ریشه

تعداد وب سایتهای منحصر به فردی که به شما لینک میدهند، یکی از مهمترین فاکتورهای رتبه بندی در سئو است. یک مطالعه اخیر که شامل یک میلیون نتیجه جستجو بود، نشان داد که این فاکتور رتبه بندی موتور جستجو بیش از هر عامل دیگری با رتبه بندی بالاتر مرتبط است.

117. سن لینک دهی دامنه

به نظر می رسد سن دامنه هایی که به شما پیوند میدهند مهم باشد. دامنه های قدیمی تر احتمالاً بهتر از دامنه های جوان تر عمل میکنند.

118. اختیار دامنه پیوند

گوگل ترجیح میدهد لینکهای سایت شما را از دامنه های معتبر ببیند. به این معنی که لینکهای منابع قابل اعتماد وزن بیشتری نسبت به سایرین دارند.

119. اختیار صفحه پیوند

اعتبار یک صفحه خاص که به شما پیوند میدهد نیز ممکن است در رتبه بندی صفحه شما نقش داشته باشد.

120. هجوم ناگهانی پیوندها

یک جهش شگفت انگیز در تعداد لینکها به وب سایت شما ممکن است باعث شود گوگل فکر کند که شما برای پیوندها پول پرداخت کرده اید یا معامله کرده اید که میتواند جریمه شود. این نیز یک تکنیک سئو منفی است که رقبا ممکن است از آن برای آسیب رساندن به رتبه شما استفاده کنند.

121. تعداد لینک ها از آی پی های تک کلاس C

آدرس های IP منحصر به فرد کلاس C (یا بلوک C) میتوانند نشان دهند که پیوندهای شما از منابع خارج از کسب وکار شما می آیند. این نشان میدهد اطلاعات مفید، متنوع و در دسترس دارید. در حالی که احتمالاً نیازی به نگرانی در مورد این فاکتور رتبه بندی سئو نخواهید داشت. این عاملی است که سئوکاران کلاه سیاه سعی میکنند از آن استفاده کنند. یک مطالعه اخیر تأیید کرد که گوگل از این مسئله به عنوان یک فاکتور رتبه بندی برای نتایج جستجوی خود استفاده میکند.

122. تعداد لینک ها از همان IP های کلاس C

داشتن تعداد زیادی لینک از یک آدرس IP کلاس C ممکن است نشانه ای از شبکه وبلاگ یا لینکسازی وابسته باشد که میتواند منجر به جریمه شود.

123. تعداد کل صفحات پیوند دهنده

هنگامی که در حال ایجاد پیوند هستید، تعداد کل صفحات دیگری که به صفحه شما پیوند میدهند نقش مهمی در رتبه بندی خوب دارند.

124. پیوندهایی از TLD های خاص

اگرچه گوگل قدرت پیوند TLDهای مختلف را رد کرده است، اما به نظر میرسد پیوندهای سایت های gov و edu وزن بیشتری در هنگام پیوند به دامنه شما دارند.

125. لینک از رقبا

شما و رقبایتان همیشه برای پیوندها میجنگید. این بدان معنی است که پیوند وب سایتهایی مشابه ممکن است تأثیر بیشتری بر رتبه شما نسبت به پیوندهای غیررقبا داشته باشند.

126. پیوند از سایتهای بد

اگر پیوندی از سایتی دریافت میکنید که به سایتهای نامعتبر لینک میدهند (یا از آنها لینک دریافت میکنند)، ممکن است گوگل دامنه شما را با منابع ضعیف مرتبط کند. میتوانید درخواست حذف این نوع پیوندها را با ابزار disavow گوگل کنید.

127. پیوندها از دایرکتوری های با کیفیت پایین

کسب بک لینک از دایرکتوریهای با کیفیت پایین نیز میتواند به استراتژی سئوی شما آسیب برساند. دلیل این امر این است که گوگل لینکهای سایت دایرکتوری یا نشانکهای با کیفیت پایین را به عنوان شکلی از پیوندهای غیر طبیعی در نظر میگیرد.

128. لینک از سایتهای غیر مرتبط

اگر وبسایت شما تعداد قابل توجهی لینک از سایتهای غیر مرتبط با صنعت شما دریافت میکند، میتوانید احتمال دریافت جریمه دستی از گوگل را افزایش دهید.

129. پیوندهای مقالات یا بیانیه های مطبوعاتی

پیش از این، سئوکاران میتوانستند از لینکهای منتشر شده در مطبوعات یا مقالات برای ساختن پروفایل بک لینک خود استفاده کنند که به چندین عامل رتبه بندی سئو کمک میکرد. با این حال به دلیل سوء استفاده، گوگل اکنون تعداد زیادی پیوند مقاله را به عنوان طرح لینک میبیند.

130. استنادات مشترک

استنادهای مشترک یک ارتباط محتوا محور بین دو وب سایت را بدون هیچ پیوندی توصیف میکنند. هر سایت دیگری را ذکر میکند و موضوع مشابهی را مورد بحث قرار میدهد. سایت سومی نیز ممکن است درگیر شود و به هر یک از این دو وب سایت پیوند دهد. این مفهوم به همزمانی مربوط میشود، که در مورد فراوانی و نزدیکی کلمات کلیدی در یک وب سایت و رابطه آنها با یکدیگر بحث می کند.

131. ذکر نام تجاری یا برند بدون لینک دادن

در حالی که تایید نشده است، برخی از سئوکارها معتقدند که گوگل ذکر برند بدون لینک دادن را تشخیص میدهد. حتی گوگل میگوید که در حالی که نام های تجاری را به عنوان پیوند نمی بیند، اما اثرات غیرمستقیم ایجاد میکند. به عنوان مثال، یک کاربر ممکن است بعداً نام تجاری شما را جستجو کند.

132. درصد لینک بالا از سایتهای بی کیفیت

دریافت تعداد زیادی لینک با کیفیت پایین از وبلاگها، نمایه های انجمن و سایر حسابهای اسپم رایج ممکن است جریمه ای از جانب گوگل برای شما به همراه داشته باشد. دلیلش این است که از دیدگاه گوگل، به نظر میرسد که وبسایت شما با سایتهایی که از سئو کلاه سیاه استفاده میکنند، همکاری میکند.

133. پیوندها از منابع مختلف

اگر پیوندهای خود را فقط از یک منبع دریافت کنید، این پیوندها احتمالاً وزن کمتری نسبت به زمانی که پروفایل پیوندی متنوعی دارید که چندین صنعت و زمینه را پوشش میدهد، خواهند داشت.

134. پیوندها از منابع مرتبط

در عین حال لینک هایی از دامنه های موجود در یک جایگاه مشابه احتمالاً به شما کمک میکنند نسبت به لینکهای سایتهای کاملاً نامرتبط رتبه بهتری کسب کنید.

135. مرتبط بودن دامنه

گوگل سایتهایی را با مقادیر زیادی لینک از دامنه های نامربوط جریمه میکند، زیرا این نشانه ای از استفاده از طرح های لینک سازی است.

136. پیوندها از سایت ها در سطوح صفحه مربوطه

طبق الگوریتم Hilltop، دریافت چندین لینک از صفحات متخصص میتواند شما را به یک قدرت تبدیل کند و دامنه شما را بطور کلی تقویت کند.

137. لینک از سایت های مرجع

این فاکتور رتبه بندی گوگل نیز از الگوریتم Hilltop استخراج میشود. اگر چندین لینک از صفحات «مرجع» دریافت کنید که باعث رتبه بهتر سایت شما میشود.

138. پیوندها از ویکی پدیا

ویکی پدیا فقط از پیوندهای nofollow استفاده میکند، اما ذکر برندتان در آن ممکن است همچنان بر توانایی سایت شما در رتبه بندی تأثیر بگذارد. شرکتها میتوانند از این فاکتور رتبه بندی موتور جستجو با ابزارهایی مانند WikiGrabber استفاده کنند که صفحات مرتبط با پیوندهای شکسته را پیدا میکند.

139. پیوندها از صفحات هاب

ایجاد یک مرکز لینک داخلی برای موضوعات مختلف ممکن است به رتبه بندی صفحات شما کمک کند. به عنوان مثال، ممکن است یک مرکز منبع برای مقالات یا راهنماهای آموزشی برای سازماندهی سایت خود ایجاد کنید. این فاکتور رتبه بندی گوگل، در حالی که توسط موتور جستجو تایید نشده است، از الگوریتم Hilltop نیز می آید.

140. لینک از سایت های مستقل

از آنجایی که وبلاگها همه جا هستند، این امکان وجود دارد که دریافت لینک از وب سایتهای مستقل یا واقعی به رتبه بندی سایت شما بیشتر از پیوندهای وبلاگها کمک کند. اما گوگل این فاکتور رتبه بندی سئو را تایید نکرده است.

141. پیوندها از ریداریکت 301 تغییر مسیر

ریدایرکتهای 301 مشابه پیوندهای مستقیم هستند، اگرچه ممکن است ارزش کمتری را منتقل کنند. وقتی صحبت از این فاکتور رتبه بندی جستجوی گوگل میشود، این شرکت میگوید «مقدار PageRank که از طریق 301 اتلاف میشود در حال حاضر با مقدار PageRank که از طریق یک پیوند از بین میرود یکسان است».

142. پیوندها از انجمن ها

برای مبارزه با هرزنامه، ممکن است گوگل لینکهایی را که از تالار گفتمان به سایتهای کمتر از حد متوسط ​​اشاره میکنند، ارزش گذاری کند. این فاکتور رتبه بندی موتور جستجو نمونه دیگری از طرح پیوند است که گوگل آنرا تحمل نمیکند.

143. الگوریتم گوگل پنگوئن و لینک سازی

بروزرسانی الگوریتم گوگل پنگوئن، سایتهایی را که از تکنیکهای کلاه سیاه سئو برای دریافت لینکها استفاده میکنند و بطور مصنوعی رتبه بندی SERP خود را افزایش میدهند، جریمه میکند.

144. پیوندهای سایت

گوگل تأیید کرده است که پیوندهای سراسر سایت فقط به عنوان یک پیوند محسوب میشوند، اگرچه هنوز هم میتوانند در SERP ها کمک کنند.

145. TrustRank سایت لینک دهنده

اگر سایت پیوند دهنده دارای TrustRank بالایی باشد، اعتبار بیشتری به شما منتقل خواهد کرد. حق اختراع ثبت شده توسط گوگل در سال 2006 نیز از اهمیت TrustRank در الگوریتم موتور جستجوی شرکت پشتیبانی میکند.

146. تعداد پیوندها در صفحه پیوند

هر چه یک صفحه پیوندهای بیشتری در آن داشته باشد، اعتبار پیوند کمتری به هر پیوند منتقل میشود. این فاکتور رتبه بندی سئو به فاکتور قبلی پیوندهای خروجی، تعداد لینکهای خروجی در هر صفحه مرتبط است.

147. لینک انکر تکست

انکرتکست به اندازه گذشته برای رتبه بندی مهم نیست، اما همچنان نشانگر مرتبط بودن است. در حالی که میتوانید لینکهای داخلی را برای کلمات کلیدی بهینه کنید، ضروری است که رویکردی متمرکز بر کاربر برای انکرتکست داشته باشید. قبل از اینکه روی هدف گذاری کلمه کلیدی خود تمرکز کنید، ابتدا آنرا برای کاربران مفید کنید.

148. متن پیوند مشابه

اگر چندین پیوند به سایت شما زمینه مشابهی داشته باشند، گوگل ممکن است بهتر محتوای صفحه شما را مشخص کند که میتواند به رتبه بندی وب سایت شما برای جستجوهای مختلف کاربران کمک کند.

149. عناوین پیوند

عناوین پیوند که وقتی کاربران ماوس را روی یک پیوند میگذارند ظاهر میشوند، میتوانند به عنوان یک عامل زمینه سازی یا سیگنال برای خزنده های گوگل عمل کنند.

150. محل پیوند

پیوندهای موجود در بخش اصلی صفحه مهمتر از پیوندهای موجود در نوار کناری، پاورقی و سایر مکانها هستند. گوگل همچنین در مورد این فاکتور رتبه بندی سئو در کانال گوگل وبمسترهای خود در یوتیوب نظر داده است. این شرکت میگوید «ما این حق را برای خود محفوظ میداریم که با پیوندها در فوترها کمی متفاوت رفتار کنیم. احتمالا وزن ویرایشی یکسانی نداشته باشد؛ زیرا ممکن است چیزی باشد که در کل سایت باشد. در حالی که چیزی که در پاراگراف اصلی متن است احتمال اینکه یک لینک مقاله باشد، بیشتر است.

151. محل پیوند در کپی بدنه

متن مقاله مهم است و پیوندهایی که در قسمت بالاتر متن قرار دارند، ابتدا خوانده میشوند. به این معنی که خزنده های گوگل ممکن است آن پیوندها را بهتر از پیوندهای بخشهای پایین محتوا در نظر بگیرند.

152. TLD های خاص کشور

دریافت لینک از دامنه های کد کشورها ممکن است به شما کمک کند در آن کشورها رتبه بهتری داشته باشید.

153. لینک های NoFollow

گوگل میگوید که آنها پیوندهایی با ویژگی nofollow را دنبال نمیکنند. به این معنی که شما هیچ ارزش لینکی را از منابعی که با استفاده از تگ rel=nofollow به شما لینک میدهند، دریافت نمیکنید. با این حال گوگل در یک بیانیه رسمی اعلام کرد «بطور کلی ما آنها را دنبال نمیکنیم. این بیانیه کلی باعث شد بسیاری از سئوکاران فکر کنند که گوگل گاهی اوقات این کار را میکند.

154. سرعت پیوند

سایتهایی با سرعت لینک مثبت، به این معنی که لینکهای بیشتری نسبت به از دست دادن آنها ایجاد میکنند، در SERP بهتر از سایتهایی با سرعت لینک منفی عمل میکنند. در یک مطالعه، یک کاربر به سرعت سایتی با پیوندهای هرزنامه ایجاد کرد که منجر به افزایش رتبه بندی شد، قبل از اینکه رتبه وب سایت به دلیل هرزنامه های وب کاهش یابد.

155. پروفایل لینک طبیعی

سایتهایی که نمایه لینک طبیعی دارند نسبت به سایت هایی که به نظر میرسد لینک خرید میکنند رتبه بالاتری دارند.

156. لینک های متقابل

لینک دادن با سایت دوستان به تدریج رتبه شما را کاهش میدهد. گوگل هشدار میدهد که از لینکهای متقابل اجتناب کنید؛ زیرا آنها به عنوان یک طرح پیوند در نظر گرفته میشوند.

157. طرح های پیوند موقت

گوگل میتواند سایت های درگیر در طرح های پیوند کوتاه مدت را شناسایی و جریمه کند، حتی اگر عمر طولانی نداشته باشند.

158. لینک های محتوای تولید شده توسط کاربر

گوگل هنگام بررسی لینکها بین صاحبان سایتها و محتوای تولید شده توسط کاربر، مانند وبلاگ رسمی وردپرس در مقابل وبلاگ یک کاربر در وردپرس، تفاوت قائل میشود. اگر شرکت شما سعی کند این عامل را دستکاری کند، میتوانید برای هرزنامه های تولید شده توسط کاربر جریمه دریافت کنید.

159. تعداد کلمات صفحه

هرچه یک صفحه کلمات بیشتری داشته باشد، لینک آن برای شما معتبرتر است. به عنوان مثال اگر یک لینک از یک صفحه 100 کلمه ای دریافت کنید، به اندازه لینک یک صفحه 1800 کلمه ای ارزشمند نیست. با این حال گوگل تا حدودی با این فاکتور رتبه بندی سئو مخالفت کرده و بیان میکند که تعداد کلمات لزوماً نشان دهنده کیفیت نیست.

160. کیفیت محتوای صفحه

گوگل دوست دارد ببیند که منابع باکیفیت به شما به عنوان یک مرجع لینک میدهند که باعث افزایش اعتبار و رتبه شما میشود.

161. سن پیوند

لینک های قدیمی وزن بیشتری نسبت به لینکهای جدید دارند. این فاکتور رتبه بندی موتور جستجو از یک پتنت گوگل می آید. این پتنت توضیح میدهد که چگونه وب سایتها نمیتوانند سن را جعل کنند. به همین دلیل است که به عنوان یک سیگنال اعتماد برای الگوریتم گوگل عمل می کند.

162. TrustRank

هرچه از نظر لینک به سایتهای معتبر نزدیکتر باشید، TrustRank بیشتری به شما منتقل میکنند و رتبه بهتری خواهید داشت. به یاد داشته باشید TrustRank یک سری سیگنالهای اعتماد را اندازه گیری میکند که گوگل از آنها برای ارزیابی مشروعیت فاکتورهای رتبه بندی سئو استفاده میکند.

163. پست های وبلاگ مهمان

وبلاگهای مهمان نباید به عنوان تنها روش ایجاد پیوند مورد استفاده قرار گیرند اما همچنان میتوانند به وب سایت شما کمک کنند. اگر از وبلاگ نویسی مهمان به عنوان یک استراتژی لینکسازی استفاده میکنید، ضروری است از تبدیل شدن آن به یک طرح لینک سازی جلوگیری کنید؛ زیرا گوگل وب سایت شما را جریمه خواهد کرد.

عوامل رتبه بندی سئو: کاربر

برخی از عوامل رتبه بندی سئو خارج از کنترل شما به عنوان صاحب سایت هستند. دلیل آن این است که موتورهای جستجو مانند گوگل برای کاربران با قابلیت شخصی سازی طراحی شده اند تا جایی که از داوطلبان بازخورد و کارمندان متخصص در تست قابلیت جستجو استفاده میکنند. سایت شما حتی اگر برای نشان دادن در نتایج جستجو تلاش زیادی کرده اید، ممکن است بسته به داده های کاربر خاص، اصلا نمایش داده نشود. کاربرانی که به اکانت گوگل خود وارد نشده اند ممکن است یک SERP را ببینند و دیگران ممکن است یک SERP سفارشی شده از سایتهای مورد علاقه و موارد دیگر را ببینند. این عوامل رتبه بندی جستجو، سئو را دشوار میکند.

164. بهنگام بودن عبارت جستجو شده

گوگل نمایش نتایج به موقع را دوست دارد تا جایی که ممکن است شروع به نمایش توییت در نتایج جستجوی کاربران برای جستجوهای حساس به زمان مانند اخبار کند. با این حال این فاکتور رتبه بندی موتور جستجو میتواند محتوای ارزشمندی را از SERP حذف کند و سایت شما را به پایین صفحه جستجو بکشاند.

165. تنوع SERP

گوگل سعی میکند نتایجی را نشان دهد که شامل نتایج متنوع و باکیفیت بالا است. بروزرسانی اخیر به گوگل کمک کرد تا با محدود کردن تعداد دفعاتی که یک دامنه در SERP ظاهر میشود، به این فاکتور رتبه بندی سئو متعهد شود.

166. سابقه مرور کاربر

اگر کاربر هنگام مرور وب سایتها وارد اکانت گوگل خود شود، گوگل داده های تاریخی را به عنوان اولویت کاربر برای SERP ثبت میکند. به عنوان مثال اگر گوگل بداند که کاربر بطور مکرر از سایت A بازدید میکند، به احتمال زیاد رتبه بندی آن وب سایت را در مورد جستجوهای آن کاربر افزایش میدهد.

167. سابقه جستجوی کاربر

گوگل پرس و جوهایی را که کاربران تایپ میکنند را به عنوان یک معیار شخصی سازی تلقی میکند و ممکن است در نتایجی که کاربران در SERP می بینند تأثیر گذارد. به عنوان مثال اگر «تلویزیون» و سپس «نظرات» را جستجو کنید، ممکن است گوگل سایتهایی را با محتوایی که تلویزیونها را بررسی میکنند در اولویت قرار دهد.

168. جستجوی برند

اگر کاربر جستجو برای یک نام تجاری خاص را وارد کند، گوگل ابتدا نتایج را برای آن نشان میدهد، حتی اگر برای کلمات کلیدی مشابه رتبه بندی شده یاشید. جستجوی برند همچنین میتواند به گوگل کمک کند تا واقعی بودن برند شما را کشف کند.

169. پوگوچسب

در سئو pogo-sticking کاربرانی را توصیف میکند که روی یک نتیجه جستجو کلیک میکنند و سپس بلافاصله به SERP باز میگردند. در حالی که گوگل میگوید سعی میکند «از سیگنالهایی مانند آن در هنگام جستجو استفاده نکند»، بسیاری از سئوکاران به pogo-sticking به عنوان یک عامل رتبه بندی گوگل نگاه میکنند.

عوامل رتبه بندی سئو: الگوریتم گوگل

مهم است که به یاد داشته باشید وقتی صحبت از سئو به میان می آید، شما اغلب در دنیای گوگل کار میکنید. گوگل میتواند بروزرسانیها و تغییرات الگوریتم را در هر زمان و گاها حتی بطور موقتی معرفی کند. اینها چند مورد از ویژگیهای متفاوتی هستند که گوگل در الگوریتم و SERP خود استفاده میکند و میتواند توانایی صفحات را برای رتبه بندی تغییر دهد.

170. رقص گوگل

گوگل Dance اصطلاح غیررسمی برای تغییرات ناگهانی و کوتاه مدت در رتبه بندی SERP است. این یک ویژگی واقعی گوگل نیست، اما سئوکاران گمان میکنند که گوگل معیارهای رتبه بندی را برای بررسی دامنه هایی که از استراتژیهای کلاه سیاه بر اساس پتنت گوگل در سال ۲۰۱۲ استفاده میکنند، تغییر میدهد.

171. هشدار ابزار گوگل وبمستر

گوگل مالکان سایت را در مورد پیوندهای غیرطبیعی مطلع میکند. بطور معمول تا زمانی که مشکل برطرف نشود، رتبه سایت کاهش می یابد.

172. سندباکس گوگل

سندباکس گوگل برای سایتهای جدیدی که پس از ایجاد، تعداد زیادی لینک دریافت میکنند، استفاده میشود و میتواند نشان دهنده طرح لینک سازی باشد. گوگل نمایش این دامنه ها را در SERP محدود میکند، حتی اگر به ظاهر محبوب باشند.

173. ابزار Disavow

وب مسترها می توانند تاثیر عوامل منفی رتبه بندی سئو مانند لینکهای غیر طبیعی به سایت خود را با ابزار Disavow محدود کنند. با این حال گوگل میگوید که اکثر وب سایتها نیازی به استفاده از این ابزار ندارند. شرکتها باید در عوض روی رد کردن لینک های پولی در مقابل لینکهای باکیفیت پایین تمرکز کنند.

174. جستجوهای معاملاتی

گوگل SERP را بر اساس نیت کاربر درک میکند، بویژه برای جستجوهای تراکنشی. به عنوان مثال اگر کاربر یک جستجوی مرتبط با سفر انجام دهد، مانند پروازها، ممکن است زمان حرکت و قیمت را در SERP ببیند.

175. نتایج خرید

نتایج گوگل Shopping گاهی اوقات در SERP ارگانیک نمایش داده میشوند تا هدف تراکنشی جستجو را منعکس کند که میتواند مکان نمایش سایت شما را در نتایج جستجو پایین بیاورد. با این حال اگر وب سایت شما با کمپین های خرید گوگل تبلیغ میکند، میتوانید از این فاکتور رتبه بندی جستجوی گوگل استفاده کنید.

176. نتایج تصویر

گوگل رتبه بندیهای ارگانیک را کاهش میدهد تا نوارهایی از تصاویر را برای جستجوهای رایج نشان دهد. این مسئله گاهی نمایش سایتها در بالای SERP را کاهش میدهد. با این حال بهینه سازی تصاویر برای جستجو میتواند به شما کمک کند از این فاکتور رتبه بندی موتور جستجو به نفع خود استفاده کنید.

177. نتایج تک سایتی

جستجوهایی که منعکس کننده نتایج انحصاری به سمت یک دامنه خاص هستند ممکن است منجر به SERPیشوند که فقط یک وب سایت در لیست دارد و شما را به عنوان یک احتمال حذف میکند، حتی اگر در یک زمینه مرتبط باشید.

178. جستجوی ایمن

وقتی کاربران SafeSearch را فعال میکنند، گوگل مطالب مربوط به بزرگسالان یا ناسزا را نشان نمیدهد.

179. ترجیح برند بزرگ

از آنجایی که برندهای بزرگتر و شناخته شده تر به دلیل کیفیت شان شهرت دارند، ممکن است رفتار ترجیحی دریافت کنند. وقتی صحبت از این فاکتور رتبه بندی سئو به میان می آید، گوگل این موارد را بیان میکند «این بر تعداد نسبتاً کمی از جستجوها تأثیر می گذارد و اینطور نیست که ما سعی کنیم همیشه اول برندها را نمایش دهیم. ما سعی میکنیم هر چیزی را که فکر میکنیم بهترین نتایج برای کاربران است را نمایش دهیم».

180. نام تجاری ذکر شده در اخبار

نام تجاری که شامل نتایج خبری باشد ممکن است در SERP رفتار ترجیحی داشته باشد.

181. جستجوی نام تجاری + کلیدواژه

وقتی کاربران یک جستجوی مارک دار و کلیدواژه ای مانند «قیمت اپل آیفون» انجام میدهند، وب سایت شما (اگر اپل هستید) ممکن است در رتبه بندی در نتایج جستجو تقویت شود.

182. گوگل News Box

جستارهای مرتبط با اخبار یا پرسشهایی که صفحات مرتبط و جدید زیادی دارند، گوگل News Box را فعال میکنند تا بروزرسانی های اخیر ترجیح داده شود.

183. جستجوهای محلی

نمونه ای از جستجوهای محلی کسب و کارهایی که فهرستهای «گوگل برای کسب وکار من» در منطقه کاربر دارند، بالاتر از هر رقابت غیرمحلی نشان داده میشوند. جستجوهای محلی همچنین میتوانند بر قالب SERP تأثیر گذارند. اگر بصورت محلی فعالیت کنید و «گوگل برای کسب وکار من» را برای فاکتورهای رتبه بندی گوگل بهینه کنید، میتواند برای سایت شما مفید باشد.

184. کشور یا هدف گذاری جغرافیایی

سیستم بومی سازی گوگل، سایتهایی را با آدرسهای IP مختص کشور کاربر ترجیح میدهد.

185. تنوع دامنه

پس از بروزرسانی Bigfoot، تعداد دامنه های منحصر به فرد در SERP به نفع مرتبط بودن کاهش یافت. با این حال بروزرسانی اخیر، Bigfoot را با محدود کردن تعداد دفعاتی که یک دامنه میتواند در SERP ظاهر شود، اصلاح میکند.

186. نتایج تخم مرغ عید پاک

تخم مرغ های عید پاک گوگل ممکن است SERP را بر اساس فریبکاریها، گگ ها یا دیگر افزودنی های سرگرم کننده تغییر دهد یا بطور کامل اصلاح کند. در حالی که شرکت شما نمیتواند این فاکتور رتبه بندی سئو را کنترل کند، اغلب میتوانید روی ماندگاری آنها برای مدت زمان محدودی حساب کنید.

187. نشانک های گوگل کروم

گوگل داده ها را از کاربران Chrome میگیرد، بنابراین ممکن است صفحاتی که اغلب نشانک گذاری (Bookmark) میشوند، رتبه بالاتری کسب کنند.

188. داده های نوار ابزار گوگل

گوگل داده ها را از نوار ابزار مرورگر خود جمع آوری می کند و آنرا در SERP ترکیب میکند. با این حال آنچه آنها جمع آوری و استفاده میکنند، تأیید نشده باقی مانده است.

189. ویراستاران انسانی

گوگل حق ثبت اختراع استفاده از ویرایشگرهای انسانی برای ویرایش دستی نتایج جستجو را دارد که در سال 2000 ثبت شد. در حالی که بعید است ویرایشگر انسانی به عنوان یک عامل رتبه بندی مستقیم موتور جستجو برای وب سایت شما عمل کند، یافته های کلی آنها میتواند بر اصلاح الگوریتم های آینده تأثیر گذارد.

190. مجازات های دستی

گوگل به اعمال جریمه های دستی ادامه میدهد. جریمه دستی میتواند بطور قابل توجهی بر رتبه شما در نتایج جستجو تأثیر گذارد. به همین دلیل ضروری است که وب سایت شما از روشهای سئو کلاه سفید پیروی کند، در مقابل استفاده از کلاه سیاه برای دستکاری فاکتورهای رتبه بندی گوگل.

191. درخواست تجدید نظر

ثبت درخواست بازنگری به گوگل اجازه میدهد تا سایت شما را مجددا بررسی کند و تعیین کند که آیا جریمه را حذف کند یا خیر. اگر میخواهید وب سایت شما بازیابی شود، پس از دریافت جریمه و انجام تغییرات لازم باید درخواست تجدید نظر را ارسال کنید.

عوامل رتبه بندی سئو: اجتماعی

وقتی صحبت از عوامل رتبه بندی موتورهای جستجو میشود، رسانه های اجتماعی یک منطقه خاکستری را اشغال میکنند، حداقل برای موتورهای جستجو مانند گوگل. دیگران، مانند بینگ، به راحتی اعتراف میکنند که از رسانه های اجتماعی به عنوان یک فاکتور رتبه بندی سئو استفاده میکنند. در حالی که تأثیر رسانه های اجتماعی بسیار کم است، ارزش این را دارد که بدانید چگونه شبکه اجتماعی میتواند بر رتبه بندی شما تأثیر بگذارد.

192. سایت های اشتراک گذاری اجتماعی

لینکهای Reddit یا Digg و سایر سایتهای اشتراک گذاری مبتنی بر پست اغلب nofollow هستند، اگرچه برخی از پیوندهای با رتبه بالا دنبال میشوند.

193. تأیید رسانه های اجتماعی

تأیید حسابهای رسانه های اجتماعی شما باعث ایجاد اعتماد بین فالوورهای شما میشود و ممکن است منجر به رتبه بندی مطلوب از طرف گوگل شود. این به این دلیل است که گوگل در سال 2013 حق اختراعی را به ثبت رساند که بر روش و سیستمی برای شناسایی حسابهای شبکه های اجتماعی آنلاین جعلی متمرکز بود.

194. سهام اجتماعی

در حالی که اشتراکهای اجتماعی یک فاکتور رتبه بندی گوگل نیستند، اما برای Bing هستند. حتی اگر فقط بر روی بهینه سازی وب سایت خود برای گوگل تمرکز کنید، بین اشتراک گذاری های اجتماعی و رتبه بندی در نتایج جستجوی گوگل همبستگی وجود دارد.

195. حساب توییتر

پیش از این گوگل از توییتر به عنوان فاکتور رتبه بندی جستجو استفاده میکرد. اما اکنون فقط بینگ این کار را میکند. بینگ به حسابهای توییتر کاربران ارجاع میدهد تا ببیند چه لینکهایی به اشتراک میگذارند و همچنین قدرت آنها در مورد چشم انداز رسانه های اجتماعی به میان می آید.

196. مرجع حساب توییتر

باز هم Bing از سیگنالهای رسانه های اجتماعی به عنوان یک عامل رتبه بندی سئو استفاده میکند. به گفته بینگ «ما به اقتدار اجتماعی یک کاربر [توئیتر] نگاه میکنیم. ما به تعداد افرادی که شما را دنبال میکنند، نگاه میکنیم و این میتواند وزن کمی به فهرست نتایج جستجوی معمولی اضافه کند».

197. تعداد توییت ها

بینگ میتواند محبوبیت، سودمندی و ارتباط یک پیوند یا پست مشترک را با مشاهده تعداد توییتهای آن پیوند یا پست تعیین کند. اگر محتوای شما توسط ده ها کاربر واقعی به اشتراک گذاشته شود، میتواند به شما کمک کند در نتایج جستجو در Bing رتبه بالاتری داشته باشید.

198. حساب فیس بوک

بینگ همچنین به پیوندهای به اشتراک گذاشته شده از طریق فیس بوک نگاه میکند. موتور جستجو پیوندهای به اشتراک گذاشته شده از صفحات شخصی و عمومی کاربران و صفحات تجاری را بررسی میکند.

199. مرجع حساب فیس بوک

در حالی که بینگ اقتدار کاربران توییتر را ارزیابی میکند، اقتدار کاربران فیس بوک را بررسی نمیکند. به گفته بینگ در فیس بوک، ما فقط آنچه را که عمومی است دریافت می کنیم. بنابراین نمیدانیم که شما چقدر در فیس بوک معتبر هستید. به همین دلیل است که بینگ همچنین از توییتر برای تعیین کیفیت اشتراک فیس بوک و پیوند آن استفاده خواهد کرد.

200. تعداد اشتراک گذاری فیس بوک

با مشاهده تعداد اشتراک گذاریهای فیسبوک برای یک پیوند، بینگ میتواند محبوبیت و ارتباط آنرا تعیین کند.

201. تابلوهای پینترست

بینگ همچنین از تابلوهای Pinterest در نتایج جستجوی تصویر خود استفاده میکند. اکثر تابلوهایی که در نتایج جستجوی Bing ظاهر میشوند از کاربرانی با صدها تا هزاران دنبال کننده هستند.

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
با uNext در ارتباط باشید...
افزودن نظر:
captcha