ایمیل:
info[at]unext.ir
تلفن:
09351883214
رابط کاربری (UI)، تجربه کاربری (UX) و تفاوت بین آنها

رابط کاربری (UI)، تجربه کاربری (UX) و تفاوت بین آنها

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(7 رای)
فهرست مطالب

وقتی نوبت به ساختن وب سایت کسب وکارتان میرسد، باید مطمئن شوید که تجربه ای را ارائه میدهید که مخاطبانتان را درگیر خود نگه میدارد. برخی افراد به شما میگویند که باید روی طراحی تجربه کاربری (UX) تمرکز کنید، در حالی که برخی دیگر می گویند طراحی رابط کاربری (UI) مهمتر است. اما UX و UI و تفاوت بین آنها چیست؟ تفاوت بین طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری تمرکز است. تجربه کاربری بر تعاملات کاربر با یک سایت یا برنامه و اینکه چگونه این تعاملات به انتخاب خریدار کمک میکند، تمرکز دارد. در مقایسه، رابط کاربری بر طراحی و توسعه یک سایت یا اپلیکیشن تمرکز دارد. در بیشتر موارد، پروژه های طراحی و توسعه برای راه اندازی یک محصول موفق، بر طراحی توامان UX و UI تکیه میکنند.

تعاریف

طراحی تجربه کاربری (UX)

طراحی UX رویکردی برای طراحی است که بر ارائه یک تجربه فنی سالم برای کاربران در وب سایت شما تمرکز دارد. با طراحی UX، شما بر ایجاد یک تجربه کاربردی و بدون ناامیدی برای بازدیدکنندگان خود تمرکز میکنید.

طراحی رابط کاربری (UI)

طراحی UI بر ارائه یک تجربه زیبا از نظر زیبایی در سایت شما تمرکز دارد. با طراحی UI، شما بر روی افزودن عناصر بصری تمرکز میکنید که تجربه کاربر را بهبود میبخشد.

طراحی سایت

طراحی UX در مقابل طراحی UI: تفاوتها

اکنون که به تعاریف طراحی UX در مقابل طراحی UI نگاه کردیم، بیایید تفاوت بین طراحی تجربه کاربری و طراحی رابط کاربری را بررسی کنیم.

در طراحی سایت سه حوزه اصلی وجود دارد که ما برای مقایسه این دو نوع طراحی به آنها نگاه خواهیم کرد:

 • رویکرد
 • تمرکز
 • آرایش

رویکرد

وقتی به طراحی UX در مقابل طراحی UI نگاه میکنیم، اولین حوزه ای که باید به آن نگاه کرد، رویکرد است. UXو UIدو رویکرد متفاوت برای ساخت وب سایت شما دارند. با طراحی UX، تمرکز بر روی کل تجربه وب سایت شما است. طراحان UX بر نحوه تجربه کاربران از یک وب سایت در هنگام مرور محصولات یا اطلاع از خدمات شما تمرکز میکنند. تجربه کاربر به شدت بر جنبه های ساختاری وب سایت شما و اینکه آیا برای بازدیدکنندگان کاربردی است یا خیر، متمرکز است. رویکرد UX را مانند عملکرد درونی یک خودرو در نظر بگیرید. مهندسانی که این خودروها را طراحی و خلق میکنند، بر این تمرکز دارند که آنها را کاربردی و برای رانندگان آسانتر کنند. آنها نگران ظاهر آن نیستند، بلکه نگران عملکرد صحیح آن هستند.

از سوی دیگر، طراحی UI، رویکردی بصری برای ایجاد یک تجربه کاربری مثبت دارد. طراحان رابط کاربری بر این موضوع تمرکز میکنند که چگونه تصاویر موجود در سایت شما بر تجربه کاربر تأثیر میگذارد. این تصاویر شامل عناصری مانند تایپوگرافی، رنگها و تصاویر است. بنابراین، اگر به مثال ماشین برگردیم، طراحی رابط کاربری یک ماشین صرفاً عناصر بصری است، مانند قرار دادن دکمه ها در ماشین یا طراحی صندلیها. UI عمدتاً به دنبال گرفتن عناصر بصری دلپذیر و کاربردی کردن آنها برای کاربران است.

تجربه کاربری

تمرکز

در ادامه در بحث طراحی UX در مقابل UI، بیایید به تمرکز برای هر نوع طراحی نگاه کنیم. مهمترین تفاوت بین طراحی UX و UI این است که آنها از دیدگاه های مختلف به طراحی وب می پردازند. با طراحی تجربه کاربری، تمرکز بر جنبه های فنی وب سایت شما است. طراحی UX بر نحوه تجربه کاربران سایت شما هنگام ورود و مرور سایت شما تمرکز دارد. تمرکز آن بر ایجاد فرآیندهایی است که به راحتی قابل پیگیری باشد و حداقل ناامیدی را برای کاربران ایجاد کند. طراحی UX به شدت بر یک مفهوم و نحوه ارائه یک تعامل مثبت بین کاربر یا شرکت تمرکز دارد.

در طراحی رابط کاربری، تمرکز بر جنبه های بصری وب سایت شما است. UI بر ظاهر وب سایت شما و احساس کاربران در هنگام تعامل با آن تمرکز میکند. وقتی به رابط کاربری وب سایت خود نگاه میکنید، تأکید زیادی برطراحی گرافیکی و ایجاد عناصر ملموس است که تجربه خوبی را ارائه میدهد.

بیایید از Dollar Shave Club به عنوان مثال استفاده کنیم. برای دریافت طرح نظافت سفارشی خود، Dollar Shave Club کاربران را تشویق می کند تا برای دریافت طرح خود در مسابقه شرکت کنند. بخش UX این مسابقه بر ایجاد یک تجربه یکپارچه متمرکز است که در آن کاربران روی گزینه ای که بهترین پاسخ به سؤال آنها را میدهد کلیک میکنند و سپس برای رفتن به سؤال بعدی روی فلش کلیک میکنند. این یک تجربه بدون ناامیدی برای بازدیدکنندگان ایجاد میکند زیرا آنها میدانند چگونه ادامه دهند.

تجربه کاربری uxدر سمت UI چیزها، تمرکز بر روی ایجاد جعبه هایی با فاصله یکسان، عناصر طراحی که یکسان به نظر میرسند و طرحی که بطور کلی به راحتی قابل مشاهده است تغییر میکند. همچنین شامل اضافه کردن یک طرح کلی برای برجسته کردن این است که شخصی در حال شناور بودن روی یک کادر است و هنگامی که کاربر آن گزینه را انتخاب میکند، علامت چک ظاهر میشود.

رابط کاربری UIهمانطور که می بینید، سمت UX طراحی روی کاربردی کردن آزمون و آسان کردن آن برای کاربران تمرکز دارد، در حالی که UI باعث میشود برای پاسخ به سؤالات به آزمون نگاه کنید.

آرایش

وقتی به تفاوت طراحی UX و UI نگاه میکنید، متوجه میشوید که آرایش متفاوت است. ایجاد یک طراحی UX عالی با طراحی UI عالی متفاوت است. طراحی UX عالی از چهار جزء تشکیل شده است:

 1. وضوح: طراحی UX بر ایجاد تجربه ای واضح و بدون ناامیدی برای بازدیدکنندگان تمرکز دارد. کاربران باید بدانند که چگونه از سایت شما استفاده کرده و بدون احساس سردرگمی از آن استفاده کنند.
 2. سازگاری: طراحی UX خوب ثابت است. کاربران باید بدانند که در هنگام مرور سایت شما چه انتظاری داشته باشند. وجود ناوبری همیشه در بالای صفحه یک تجربه کاربری ثابت و مثبت ایجاد میکند.
 3. آشنایی: طراحی UX خوب تجربه ای را ایجاد میکند که برای مخاطبان شما آشنا است. برای مثال، ارائه ناوبری در بالای صفحه به جای پایین، تجربه ای آشنا برای مخاطبان شما ایجاد میکند.
 4. کارایی: با طراحی UX، شما بر ایجاد یک تجربه کارآمد تمرکز میکنید، بنابراین مخاطبان شما میتوانند اطلاعات را سریع دریافت کنند. UX بر ارائه تجربه ای به کاربران تمرکز دارد که به زمان و تلاش بیش از حد لازم نیاز ندارد.

از طرف دیگر، طراحی رابط کاربری عالی از این چهار جزء تشکیل شده است:

 1. لذت بخش: طراحی UI عالی بر ایجاد یک تجربه دلپذیر برای بازدیدکنندگان تمرکز دارد. تمرکز آن بر ارائه یک تجربه بصری جذاب است که باعث میشود کاربران بخواهند با وب سایت شما درگیر شوند.
 2. قابل استفاده: در طراحی UI، یک جزء ضروری قابلیت استفاده است. برای ارائه یک تجربه عالی، عناصر بصری باید به درستی چیده شوند تا بازدیدکنندگان بتوانند از آنها استفاده کنند. فاصله و اندازه مناسب برای ایجاد یک سایت بصری جذاب و قابل استفاده بسیار مهم است.
 3. قابل اعتماد: یکی دیگر از اجزای حیاتی طراحی رابط کاربری، قابلیت اطمینان است. داشتن سایتی قابل اعتماد به این معنی است که همه چیز به درستی لود میشود و همانطور که باید ظاهر میشود.
 4. عملکردی: آخرین مؤلفه طراحی رابط کاربری، عملکرد است. داشتن یک سایت کاربردی به این معنی است که کاربران میتوانند به راحتی روی دکمه ها کلیک کنند، لینکها را مشاهده و بدون مشکل در سایت شما مرور کنند.

رابط کاربری

آیا باید طراحی UX یا UI را انتخاب کنم؟

اکنون که طراحی UX در مقابل طراحی UI را بررسی کرده اید، ممکن است تعجب کنید که کدام یک برای کسب و کار شما اولویت دارد و بهتر است. آیا باید روی UX یا UI تمرکز کنید؟ در واقع، روی هر دو تمرکز کنید. طراحی UI و UX رویکردی انسانی دارد که بر ارائه بهترین تجربه برای افرادی که از سایت شما بازدید می کنند تمرکز دارد. در حالی که UX بیشتر روی جنبه فنی و UI در جنبه بصری تمرکز دارد، هر دو با هم برای بهبود تجربه بازدیدکنندگان کار میکنند. اساساً برای خوشحال کردن مردم و ارائه تجربه ای که می خواهند به UX و UI نیاز دارید. بنابراین، در حالی که ممکن است بین UX و UI تفاوتهایی وجود داشته باشد، هر دو با هم کار میکنند تا به شما کمک کنند بهترین تجربه را برای مخاطبان خود ارائه دهید.

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
با uNext در ارتباط باشید...
افزودن نظر:
captcha