ایمیل:
info[at]unext.ir
تلفن:
09351883214
انواع مختلف هاست یا میزبانی وب سایت چیست؟

انواع مختلف هاست یا میزبانی وب سایت چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(5 رای)
فهرست مطالب

هاست وب سایت شما را میزبانی میکند و آنرا در دسترس بازدیدکنندگان در سراسر جهان قرار میدهد. به عبارت دیگر جایی است که فایلها و محتوای وب سایت خود را ذخیره میکنید و هنگام دسترسی به سایت شما (با تایپ نام دامنه سایت شما) آن فایلها را در اختیار بازدیدکنندگان قرار میدهد. هر وبسایت دارای نوعی میزبانی وب است، چه یک وب سایت بزرگ مانند YouTube یا وبلاگ بافتنی دوست شما. هنگامی که هاستی را خریداری میکنید، اساساً فضایی را در یک رایانه اجاره میکنید. این میتواند بخشی از رایانه ای باشد که با افراد دیگر به اشتراک میگذارید، یک رایانه کامل یا حتی فضایی در شبکه ای از رایانه ها (معروف به قضای ابری).

همانطور که میتوانید نرم افزارها را روی رایانه شخصی خود نصب کنید، میتوانید نرم افزارهایی را روی میزبانی وب خود نیز نصب کنید. به عنوان مثال اگر میخواهید یک وب سایت وردپرسی ایجاد کنید، ابتدا به میزبانی وب (سخت افزار) نیاز دارید. سپس میتوانید وردپرس (نرم افزار) را بر روی میزبانی وب خود نصب کنید.

وقتی صحبت از منابع مورد نیاز برای تقویت وب سایت میشود، وب سایتهای مختلف نیازهای میزبانی متفاوتی خواهند داشت. یک وب سایت پربازدید و با منابع بالا برای مدیریت حجم کار به هاستینگ با قدرت زیاد نیاز دارد، در حالی که یک سایت کم بازدید با هاست قدرت کمتر کفایت میکند. به طور کلی هاست قدرتمندتر هزینه بیشتری خواهد داشت. شما انتظار ندارید که یک لپ تاپ ارزان قیمت 300 دلاری به خوبی یک کامپیوتر 10000 دلاری عمل کند و برای میزبانی وب نیز همینطور است.

اکنون که میدانید هاست یا میزبانی وب چیست، بیایید پنج نوع اصلی میزبانی وب سایت را بررسی کنیم. همه این انواع به طور کامل قادر به اجرای سایتهای وردپرس هستند. با این حال، برخی ممکن است بیشتر از سایرین برای موقعیت منحصر به فرد سایت وردپرس شما مناسب باشند.

انواع هاست

1. هاست اشتراکی

هاست اشتراکی بسیار متداول است؛ زیرا یکی از مقرون به صرفه ترین راهها برای میزبانی وب سایت است. با میزبانی اشتراکی، سایت شما منابع را با سایر وب سایتها در سرور میزبان به اشتراک میگذارد. با به اشتراک گذاری منابع، ارائه دهندگان هاست میتوانند هزینه های خود را پایین نگه دارند و قیمتهای پایینی را ارائه دهند. این ارزان بودن واقعاً تنها مزیت میزبانی مشترک است. هاستهای اشتراکی معمولاً محدودیتهای منابع بالا مانند وب سایتهای نامحدود، ذخیره سازی نامحدود و یا پهنای باند نامحدود را تبلیغ میکنند. متأسفانه، چیزی به نام میزبانی واقعاً نامحدود وجود ندارد و هر میزبان مشترک همچنان یک سیاست استفاده منصفانه را اعمال میکند. اما با این وجود، میزبانی اشتراکی میتواند راهی بسیار مقرون به صرفه برای میزبانی چندین وب سایت باشد.

در حالی که قیمتهای پایین هاست اشتراکی جذاب است، اما در مورد عملکرد، قابلیت اطمینان و امنیت میتواند دارای معایبی بسیار واقعی باشد. به عنوان مثال، اگر حسابهای دیگری که منابع را با آنها به اشتراک می گذارید، منابع زیادی مصرف کنند، میتواند بر عملکرد سایت شما تأثیر منفی بگذارد، زیرا منابع کافی باقی نمیماند. به همین دلیل بسیاری از مردم هنگامی که وب سایت هایشان شروع به رشد کرد، از میزبانی مشترک فراتر میروند؛ زیرا انواع دیگر هاست میتوانند ارتقاهای عمده ای را در زمینه های کلیدی مانند عملکرد و قابلیت اطمینان ارائه دهند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: طراحی وب سایت فروشگاه اینترنتی

2. هاست ابری

با میزبانی ابری، وبسایت شما منابع اختصاصی خود را در شبکه عظیمی از رایانه ها به نام «ابر» دریافت میکند. این یکی از تفاوتهای کلیدی بین میزبانی ابری و میزبانی اشتراکی است. به جای اشتراک گذاری منابع، منابعی را دریافت می کنید که 100٪ به سایت شما اختصاص داده شده است. این بطور کلی منجر به بهبود عملکرد میشود؛ زیرا لازم نیست نگران تأثیر وب سایتهای دیگران بر سایت خود باشید. میزبانی ابری همچنین قابلیت اطمینان بسیار خوبی ارائه میدهد، زیرا شبکه ای از رایانه ها وجود دارد که همه چیز را تامین میکند، نه یک رایانه که میتواند نقطه شکستی باشد. همچنین ارتقا یا کاهش منابع میزبانی آسان است؛ زیرا تنها کاری که ارائه دهنده هاست باید انجام دهد اینست که منابع بیشتر (یا کمتر) حساب شما را در شبکه اختصاص دهد. به همین دلیل میزبانی ابری یکی از انواع هاستینگ است که سریعترین رشد را دارد.

در میزبانی ابری (و بسیاری از انواع میزبانی دیگر)، میتوانید میزبانی را به دو دسته تقسیم کنید:

  • مدیریت شده: ارائه دهنده هاست، جزئیات اصلی سرور را برای شما پیکربندی و نگهداری میکند.
  • مدیریت نشده: شما مسئول پیکربندی و نگهداری سرور خود خواهید بود.

همه چیز برابر است. میزبانی بدون مدیریت هزینه کمتری نسبت به میزبانی مدیریت شده دارد؛ زیرا میزبان خدمات اضافی را با گزینه مدیریت شده ارائه میدهد و این خدمات اضافی هزینه بیشتری دارند. بطور کلی کاربران غیرفنی تقریبا همیشه یک راه حل مدیریت شده میخواهند. با این حال توسعه دهندگان ممکن است میزبانی مدیریت نشده را برای انعطاف بیشتر یا صرفه جویی در هزینه ترجیح دهند.

بهترین هاست برای سایت من

3. میزبانی VPS

میزبانی VPS شباهت زیادی به هاست ابری دارد. تفاوت اصلی این است که سایت شما منابع اختصاصی خود را از یک سرور فیزیکی به جای «کلاد» دریافت میکند. در حالی که شما کل سرور را در اختیار ندارید، منابعی که به سایت شما تخصیص داده می شود، 100% متعلق به شماست (برخلاف هاست اشتراکی). در حالی که میزبانی سنتی VPS در گذشته بسیار محبوب بود، اکنون که میزبانی ابری رشد کرده است، به نوعی در جایگاه دوم قرار گرفته است. اکثر مردم با رویکرد میزبانی ابری وضعیت بهتری خواهند داشت؛ زیرا مقیاس پذیری و انعطاف پذیرتری بیشتری را ارائه میدهد. یعنی در صورت نیاز میتوانید منابع بیشتری به سرور خود اضافه کنید. با وجود این هنوز هم تعداد زیادی از ارائه دهندگان هاست را خواهید دید که هاست VPS را تبلیغ میکنند، بنابراین ارزش دانستن در مورد این نوع هاست را دارد.

4. میزبانی وردپرس مدیریت شده

میزبانی مدیریت شده وردپرس نوع خاصی از میزبانی است که مختص فضای وردپرس است. شما میتوانید یک سایت وردپرس را بر روی تمام روشهای میزبانی دیگر میزبانی کنید؛ بنابراین قطعا این تنها راه برای میزبانی یک سایت وردپرس نیست. با این حال، برخلاف سایر انواع هاست، میزبانی مدیریت شده وردپرس فقط میتواند میزبان سایتهای وردپرس باشد که در برخی شرایط میتواند محدود کننده باشد. به عنوان مثال، شما نمیتوانید ابزار تجزیه و تحلیل خود (به عنوان مثال Matomo) را برای همراهی با سایت وردپرس خود نصب کنید. میتوانید از انواع محیط های میزبانی مانند هاست اشتراکی، هاست ابری و غیره استفاده کند. به این ترتیب، میزبانی مدیریت شده وردپرس نیز کاملاً از انواع دیگر هاست جدا نیست. نکته کلیدی که آن را از میزبانی معمولی متمایز می کند، مجموعه ای از خدمات است که بطور خاص برای سایتهای وردپرس اضافه شده است.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: آمار چشمگیر وردپرس در سال 2022 که باید ببینید

بطور معمول این خدمات شامل انواع زیر است:

  • پشتیبان گیری خودکار روزانه، با گزینه ای برای پشتیبان گیری دستی از سایت خود در صورت نیاز.
  • سایتهای مرحله بندی وردپرس.
  • بروز رسانی خودکار وردپرس.
  • بهینه سازی عملکرد خاص وردپرس، مانند ذخیره صفحه و شاید یک شبکه تحویل محتوا (CDN).
  • قوانین امنیتی خاص وردپرس.
  • پشتیبانی تخصصی وردپرس.

مزیت اصلی میزبانی مدیریت شده وردپرس، راحتی است. شما چیزی بیش از میزبانی وب دریافت میکنید و این خدمات دیگر میتوانند در زمان نگهداری سایت شما صرفه جویی کنند. اما نقطه ضعف اصلی قیمت است. با فرض اینکه در مورد برنامه هایی با منابع یکسان صحبت میکنید، میزبانی مدیریت شده وردپرس همیشه گرانتر خواهد بود؛ زیرا باید به نحوی برای آن خدمات اضافی هزینه کنید. این بدان معنی است که میزبانی مدیریت شده وردپرس میتواند گزینه خوبی برای افرادی باشد که مایلند برای راحتی و ویژگیهای اضافی مبلغی را پرداخت کنند.

هاست مخصوص وردپرس

5. هاست اختصاصی

هاست اختصاصی نوعی میزبانی پیشرفته است که واقعاً فقط توسط مشاغل بزرگ استفاده میشود. با میزبانی اختصاصی، شما از نظر فیزیکی مالک سخت افزار آن هستید. یعنی در واقع سرورهای میزبانی را که میخواهید استفاده کنید را خریداری خواهید کرد. با این حال شما فضایی را در مرکز داده یک شرکت دیگر اجاره میکنید تا قدرت آن شرکت را داشته باشید و آن سخت افزار را برای شما حفظ کنند. اساساً، شما میتوانید به استفاده از زیرساختهای خود ادامه دهید، اما نیازی به داشتن فضای فیزیکی برای آن زیرساخت (همراه با تمام هزینه های مرتبط مانند برق و تهویه مطبوع) را از بین میبرید. باز هم، این چیزی نیست که یک کاربر وردپرس هرگز به آن نیاز داشته باشد، اما نوعی میزبانی است که ممکن است مشاهده کنید، بنابراین دانستن این اصطلاح مفید است.

نتیجه گیری

اگر میخواهید یک وب سایت ایجاد کنید، نیاز به میزبانی وب سایت دارید. با این حال انواع مختلفی از هاست وجود دارد که میتوانید از بین آنها انتخاب کنید؛ بنابراین مهم است که گزینه های خود را به همراه مزایا و معایب هر نوع، درک کنید. به عنوان مثال، برخی از انواع هاست بر روی پایین نگه داشتن هزینه ها به بهای عملکرد تمرکز میکنند، در حالی که برخی دیگر بر ارائه حداکثر کارایی و انعطاف پذیری (اما اغلب به قیمت هزینه های بالاتر یا پیچیدگی بیشتر) تمرکز میکنند. آیا هنوز در مورد انواع مختلف هاست و اینکه کدام یک برای وب سایت (های) شما مناسب است، سؤالی دارید؟ در نظرات به ما اطلاع دهید!

منبع: elementor.com

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
با uNext در ارتباط باشید...
افزودن نظر:
captcha